ScienceAlert uvádí, že jedinečným důkazem objevu je hlubinný žralok, který se životu v hlubinách dokonale přizpůsobil už před 200 miliony let. (Foto: Youtube)
Získat nahrávku žraloka šedého (Hexanchus griseus) je pro vědce důvodem k oslavě, žije totiž v hloubce více než 2 500 metrů a do mělčích vod se vydává obvykle jen během noci, aby se nakrmil. V minulosti se několik exemplářů podařilo vynést z hlubin na povrch, kde je vědci označili a opět vypustili do moře. Život v hlubinách je totiž stále záhadou a každá možnost na jeho přezkoumání je vítaná.
Vynášení žraloků do mělkých vod nebo na povrch však není zrovna nejlepší a nejúčinnější metodou. Prudká změna totiž může způsobit dezorientaci a následně získané informace nemusí reprezentovat běžné chování zvířete. Vědci se proto rozhodli, že se sami za žralokem vydají a označí ho přímo v jeho přirozeném prostředí. Na tento úkol se zavázala skupinka mořských biologů z floridské univerzity spolu s výzkumníky z OceanX.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Another sneak peek from our successful attempt to tag a bluntnose sixgill shark using a submarine. This is from the phone of Dr. Gavin Naylor, the scientist who fired the successful shot on the final dive of four. We had cameras by @reddigitalcinema rigged up in the sub—an official video with that footage is coming soon. #oceanx with thanks to @ceibahamas and @bloombergdotorg Vibrant Oceans Initiative. . . . #marinebiology #shark #sharks #sharklove #saveoursharks #bluntnose #bluntnosesixgill #deepseacreatures #oceanexploration #submersible #submarine #cinematography #shotonred #documentary #filmmaking #filmmakers #wildlife #marinewildlife #wildlifedocumentary #blueplanet2 #ocean #sea