Pomocí vesmírného teleskopu Jamese Webba vědci tvrdí, že našli známky potenciálního života na planetě K2-18b, která se nachází mimo naši sluneční soustavu. (Foto: Flickr)

Vědci objevili dosud nejsilnější známku možného života mimo naši sluneční soustavu, když v atmosféře cizí planety zjistili chemické stopy plynů, které na Zemi produkují pouze živé organismy.

Pomocí vesmírného dalekohledu Jamese Webba vědci objevili na planetě pojmenované K2-18b stopy dvou plynů – dimethylsulfidu (DMS) a dimethyldisulfidu (DMDS).

Na Zemi jsou tyto plyny produkovány především živými organismy včetně řas, což naznačuje, že K2-18b by se mohla hemžit mikrobiálním životem.

Vědci zdůraznili, že tato zjištění nejsou oznámením o objevu skutečných živých organismů, ale spíše ukazatelem biologického procesu.

K2-18b, která se nachází asi 124 světelných let od Země v souhvězdí Lva, je 8,6krát hmotnější než Země a má průměr asi 2,6krát větší než naše planeta.

Obíhá v „obyvatelné zóně“ – ve vzdálenosti, kde se na povrchu planety může vyskytovat kapalná voda, klíčová složka života.

Nikku Madhusudhan z Astronomického ústavu Cambridgeské univerzity uvedl, že se jedná o „transformační moment v hledání života mimo sluneční soustavu“.

„Vstoupili jsme do éry observační astrobiologie,“ řekl profesor Madhusudhan.

Dřívější pozorování sondy Webb, která byla vypuštěna v roce 2021 a uvedena do provozu v roce 2022, identifikovala v atmosféře K2-18b metan a oxid uhličitý, což bylo poprvé, kdy byly v atmosféře exoplanety v obyvatelné zóně hvězdy objeveny molekuly na bázi uhlíku.

„Jediný scénář, který v současné době vysvětluje všechna dosud získaná data z JWST (James Webb Space Telescope), včetně minulých a současných pozorování, je scénář, podle kterého je K2-18b hyceánským světem kypícím životem,“ řekl profesor Madhusudhan.

Zdroj: sky.com