Drobné částečky plastů byly poprvé nalezeny v lidské krvi, což vyvolává obavy z jejich dlouhodobých účinků na zdraví. (Foto: Flickr)
Nizozemští vědci zjistili, že 17 z 22 dobrovolníků, tedy 77 %, mělo v krvi „kvantifikovatelné“ mikroplasty.
Hladiny byly nízké, v průměru 1,6 mikrogramu (1,6 miliontiny gramu) v každém mililitru krve.
Samotná přítomnost mikroplastů – úlomků předmětů denní potřeby – v krevním oběhu je však velmi významná.
Nejčastěji detekovaným plastem byl PET, který se používá k výrobě nápojových lahví.
Podle výsledků zveřejněných v časopise Environment International byl nalezen u 50 % dobrovolníků.
Polystyren, který se hojně používá v obalech na potraviny, byl nalezen u 36 % a polyethylen, který se používá v obalových fóliích a sáčcích, u 23 %.
Výzkumníci z Vrije Universiteit Amsterdam a Amsterdam University Medical Centre uvádějí, že mikroplasty byly pravděpodobně vdechnuty nebo spolknuty předtím, než se vstřebaly do krevního oběhu.
Úlomky plastů popisují jako „všudypřítomné znečišťující látky v životním prostředí a potravinovém řetězci“. Žádná předchozí studie je však v krvi nedokázala detekovat.
„Zde uváděné koncentrace plastových částic jsou součtem všech možných expozičních cest: zdrojů v životním prostředí, které se dostávají do ovzduší, vody a potravin, ale také výrobků osobní hygieny, které mohou být požity, dentálních polymerů, fragmentů polymerních implantátů, polymerních nanočástic pro podávání léků a zbytků tetovacího inkoustu,“ uzavírají.
„Plastové částice pronikají nejen do životního prostředí, ale i do našich těl
Nezávislí vědci uvedli, že toto zjištění je robustní, protože výzkumníci vynaložili velké úsilí, aby vyloučili možnost kontaminace vzorků krve.
Dr. Alice Hortonová, která se zabývá studiem „antropogenních kontaminantů“ v britském Národním oceánografickém centru, řekla: „Vědci se domnívají, že se jedná o antropogenní kontaminanty: „Toto zjištění je znepokojivé, protože v laboratoři bylo prokázáno, že částice této velikosti způsobují v experimentálních podmínkách záněty a poškození buněk.“
„Tato studie přispívá k důkazům, že plastové částice nepronikají jen do celého životního prostředí, ale také do našich těl.“
„Dlouhodobé důsledky tohoto jevu zatím nejsou známy.“
Dr. Fay Couceiro, odbornice na znečištění životního prostředí na univerzitě v Portsmouthu, uvedla, že výsledky takto malé studie nelze extrapolovat na celou populaci.
Dodala však: „Schopnost zjistit jeho (plastů) přítomnost je rozhodující pro to, abychom si uvědomili, jak naléhavě potřebujeme v této oblasti provádět další výzkum.
„Koneckonců krev spojuje všechny orgány našeho těla, a pokud se v ní plast nachází, může být kdekoli v nás.“
Zdroj: sky.com