Vědci oživili „zombie“ virus, který strávil 48 500 let zmrzlý v permafrostu, „aby lépe pochopili rizika“, která představuje pro zvířata a lidi. (Foto: Shutterstock)
Vyšší teploty v Arktidě způsobují tání permafrostu – zmrzlé vrstvy půdy pod zemí – a potenciálně vyvolávají viry, které by po desítkách tisíc let mohly ohrozit zdraví zvířat a lidí.
Ačkoli pandemie vyvolaná nemocí z dávné minulosti zní jako zápletka sci-fi filmu, vědci varují, že rizika jsou sice malá, ale podceňovaná. Během tání se může uvolnit také chemický a radioaktivní odpad pocházející z dob studené války, který může poškodit volně žijící živočichy a narušit ekosystémy.
„S věčně zmrzlou půdou se toho děje hodně, co vzbuzuje obavy, a (film) skutečně ukazuje, proč je mimořádně důležité, abychom udrželi co největší část věčně zmrzlé půdy zmrzlou,“ uvedla Kimberley Minerová, klimatoložka z Laboratoře tryskového pohonu NASA na Kalifornském technologickém institutu v Pasadeně v Kalifornii.
Aby lépe porozuměl rizikům, která představují zmrzlé viry, testoval Jean-Michel Claverie, emeritní profesor medicíny a genomiky na Lékařské fakultě Univerzity Aix-Marseille ve francouzské Marseille, vzorky zeminy odebrané ze sibiřského permafrostu, aby zjistil, zda jsou v nich obsažené virové částice stále infekční. Pátrá po tom, co označuje jako „zombie viry“ – a některé našel.
Zdroj: cnn.com