Vědci z Washingtonské univerzity zřejmě přišli s novým vysvětlením jevu, kvůli kterému si badatelé po celém světě lámali hlavu více než sto let. (Foto: AGU)
Skupina glaciologů z Washingtonské univerzity uvedla, že vyřešila hádanku smaragdově zelených ledovců kolem Antarktidy, a předpokládají, že příčinou je oxid železa.
Ve studii, která byla zveřejněna v časopise Journal of Geophysical Research: Oceans, se uvádí, že významné množství oxidu železa v horninovém prachu z pevniny Antarktidy se zastavuje v ledu.
Předtím se domnívali, že jde o rozpuštěný organický uhlík, který způsobil zelenou barvu. Následná měření nízkých hodnot DOC u zelených ledovců společně s nedávným zjištěním velkých koncentrací železa v mořském ledu z ledovce Amery naznačují, že barva ledovců je způsobena oxidy železa a nerosty rozpuštěnými organickým uhlíkem.
Podle studie tyto ledovce fungují jako „doručovací služba“ a přinášejí oxid železa do těch částí oceánu, kde tento prvek chybí. Jak se povrchní led roztaví z ledovce, uvolňuje oxid železa, který je klíčovou živinou pro fytoplankton.
„Je to jako s balíčkem na poště. Ledovec může dodávat toto železo do oceánu daleko, a pak ho roztaví a přemění na fytoplankton, který ho může použít jako živinu. Vždy jsme mysleli, že zelené ledovce jsou jen exotický jev, ale teď si myslíme, že mohou být skutečně důležité,“ řekl Stephen Warren, glaciolog z Washingtonské univerzity.
Warren, který už více než 30 let zkoumá zelené barvy ledu, vzal první vzorek z jednoho z nich už v roce 1988 poblíž Amery Ice Shelf na východu Antarktidy.
„Když jsme objevili tento ledovec, nejúžasnější věc nebyla vlastně barva, ale spíš čistota. Tento led neměl žádné bubliny. Bylo zřejmé, že to není obyčejný ledovec,“ řekl Warren.
Vědci budou muset odebrat víc vzorků a chemicky analyzovat minerály, aby zjistili, zda jsou jejich předpoklady správné. Pokud teorie bude správná, zelené kusy ledu mohou být nezbytným prostředkem pro přepravu železa do odlehlých oblastí v jižním oceánu.
Zdroj: snews.com