Odborníci v Číně objevili obrovskou prohlubeň s lesem uvnitř. Oblast, ve které se nachází, je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. (Foto: Yotuube / BT)
Podle vědců by se v těchto prohlubních mohly vyskytovat dosud neobjevené druhy rostlin a živočichů.
Tým vědců objevil v autonomní oblasti Guangxi na jihu Číny mohutnou prohlubeň s lesem uvnitř, informovala tisková agentura Xinhua. Oblast je známá tím, že se zde nacházejí obrovské závrty a jeskyně. Odborníci definují propadliny jako prohlubně, které nemají přirozený vnější povrchový odtok. Nejčastěji se vyskytují v krasovém terénu.
„Jedná se o oblasti, kde mohou být horniny pod zemským povrchem přirozeně rozpouštěny podzemní vodou, která jimi cirkuluje. Jak se voda ze srážek dostává do půdy, tyto typy hornin se začínají rozpouštět. Vznikají tak podzemní prohlubně a jeskyně,“ vysvětlili pracovníci geologické služby USA.
Guangxi bylo pro svůj pozoruhodný krasový terén zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Minulý týden vědci z Ústavu krasové geologie Čínské geologické služby prozkoumali 192 metrů hlubokou prohlubeň, ve které objevili zachovalý les. Kromě Číny byly takové masivní deprese nalezeny také na Papui-Nové Guineji a v Mexiku.
Odborník na jeskyně George Veni řekl časopisu Live Science, že vzhled těchto útvarů se liší v závislosti na klimatu, geologii a dalších faktorech. „V Číně najdete vizuálně působivý kras s obrovskými prohlubněmi a obrovskými vchody do jeskyní. V jiných částech světa si ničeho nevšimnete. Prohlubně mohou být zcela neznatelné, jen metr nebo dva široké,“ řekl Veni. Takové deprese mohou být velmi významné, protože mohou hostit dosud neobjevené druhy živočichů nebo rostlin.
Zdroj: livescience.com