Nová studie obra Betelgeuse umožnila přesněji určit její parametry, stejně jako vysvětlit prudké poklesy jasu pozorované v poslední době. Výsledky jsou publikovány v časopise Astrophysical Journal. (Foto: Pixabay)
Hvězda Betelgeuse, která je součástí souhvězdí Orion, byla vždy jedna z nejjasnějších hvězd na obloze. Ale od konce roku 2019 astronomové dvakrát pozorovali náhlý pokles jejího jasu. Spekulovalo se o tom, že by hvězda mohla brzy explodovat.
Nová studie vědců z pěti zemí vedená doktorkou Meredith Joyceovou z Australské národní univerzity naznačuje, že pokud k tomu dojde, bude to až za sto tisíc let. Autoři tvrdí, že helium nadále hoří v jádru hvězdy, což znamená, že ještě ani zdaleka nevybuchne.
Aby vědci zjistili, v jaké fázi života Betelgeuse je, provedli hydrodynamické a seismické modelování hvězdy. Mimo jiné to umožnilo přesněji odhadnout skutečnou velikost červeného obra, a tedy jeho vzdálenost od Země.
Velikost hvězdy Betelgeuse byla vždy záhadou. Faktem je, že tato hvězda je spíše jako pulzující kapka s rozmazanými okraji než koule s jasnými hranicemi.
Měření v posledních letech naznačovala, že tato hvězda je od nás vzdálena 724 světelných let, její průměr je asi 1300krát větší než průměr Slunce a stále se rozšiřuje.
Astronomové řekli, že Betelgeuse se rychle blíží ke konečné fázi svého života, a když vybuchne, exploze bude viditelná ze Země pouhým okem.
Nové výpočty ukázaly, že hvězda je mnohem blíž, a to 530 světelných let daleko. Tudíž je menší i její velikost.
„Dřívější studie naznačovaly, že je větší než oběžná dráha Jupiteru,“ uvedl astronom László Molnár z Observatoře Konkoly v Maďarsku.
„Naše výsledky ukazují, že Betelgeuse se rozpíná pouze na dvě třetiny tohoto poloměru, je tak jen 750krát větší než Slunce.“
Pozorované pulzace jasu vědci vysvětlují působením tlakových vln procházejících rozpálenými útrobami hvězdy. Podobné vlny astronomové pozorují i na Slunci.
„Analýza potvrdila, že příčinou pulzací Betelgeuse byly tlakové vlny, v podstatě zvukové vlny,“ řekl jiný autor – Shin-Chi Leung z Ústavu teoretické fyziky Waltera Burkeho v Pasadeně v Kalifornii.
Autoři poznamenávají, že i když je k nám Betelgeuse blíže, než se očekávalo, je stále dost daleko na to, aby její výbuch nějak ovlivnil Zemi. Proto ani za sto tisíc let nebude představovat nebezpečí pro naši planetu.
Zdroj: iopscience.iop.org