Noční režim na smartphonech, využívající ochranu před modrým zářením, negativně ovlivňuje cirkadiánní rytmy organismu, zjistili vědci z Manchesterské univerzity. Jejich závěry jsou uveřejněny na webových stránkách univerzity. (Foto: Pxfuel)
Vědci se rozhodli prověřit předpoklad, že spektrum žlutého světla, které je nakonfigurováno na obrazovkách telefonu při přechodu na noční režim, může poškodit biologické hodiny.
Vědecký tým provedl experiment s laboratorními myšmi, který ukázal, že teplé barvy nočního režimu připomínají denní světlo a klamou organismus. Takové záření nepříznivě ovlivňuje spánek a přináší více škody než užitku.
Naopak chladné barvy modrého spektra, charakteristické pro obvyklý režim gadgetů, jsou pro organismus přijatelnější. Podle vědců nemají v tomto případě na spánek příliš negativní dopad.
„Modré barvy spojené se soumrakem mají ve skutečnosti slabší účinek než bílé nebo žluté světlo podobné intenzity," řekl Tim Brown, jeden z autorů vědecké práce.
Uvedl, že fotopigment melanopsin, který se podílí na vizuálním procesu a regulaci cirkadiánních rytmů, reaguje na změny intenzity osvětlení a také na poměr krátkých a dlouhých vln světla. Noční režimy chytrých telefonů se zaměřují na druhou složku, to znamená, že mění barvu záření. Jak zdůraznil Brown, nejedná se o nejlepší přístup, a to ani při zachování mírného jasu displeje.
„Výzkum ukázal, že sladění našich biologických hodin s každodenní rutinou a pracovním harmonogramem může být užitečné pro zdraví. Použití správné barvy v tom může pomoci," uzavřel.
Přednedávnem odborníci z Federální agentury USA pro komunikace zveřejnili žebříček nejnebezpečnějších chytrých telefonů. Mobilní zařízení, která se na daném seznamu nachází, mají největší hodnoty tzv. SAR záření.
První místo obsadil telefon Google Pixel 3 XL, jehož specifický koeficient pohlcování elektromagnetického záření lidskými tkáněmi činí 1,35 WT/kg pro hlavu a stejné množství pro tělo, a také 1,52 WT/kg podle maximálního ukazatele.
Na druhé místo se dostal telefon Google Pixel 3 s ukazatelem 1,34 WT/kg. Na třetí příčce se umístil telefon OnePlus. Na dalších místech najdeme mobilní zařízení LG V40 a telefony iPhone XS Max a XS. Jejich hodnoty SAR-záření jsou sice daleko od kritické úrovně, ale také poměrně dost daleko od té minimální.
Zdroj: manchester.ac.uk