Cestování časem fascinuje lidi už dlouho. Vědci nyní učinili rozhodující krok k tomu, aby se toto téma stalo skutečností. (Foto: Flickr)
Cestování v čase není jen tématem pro spisovatele a filmaře. Také věda hledá způsoby, jak cestovat časem.
Nyní se vědcům kolem Petera Schianského z Vídeňské univerzity a Miguela Navascuese z „Institutu pro kvantovou optiku a kvantovou informaci“ (IQOQI) podařilo přimět jediný foton, aby cestoval časem, jak se říká. Publikovali studii, v níž popisují metodiku.
Jejich koncept lze přirovnat k filmu nebo videu, u kterého lze přetáčet dopředu a dozadu. Vědcům se podařilo přimět kvantový stav fotonů cestovat zpět do minulých stavů nebo dokonce do budoucích stavů, přičemž stavy mezi nimi přeskočili.
Vědci se shodují, že takových kvantových skoků by bylo možné dosáhnout i s většími částicemi, než jsou fotony, ale u složitých živých bytostí, jako jsou lidé, by to vyžadovalo obrovské úsilí a trvalo by to velmi dlouho.
Cestovatel v čase by se navíc musel nacházet v uzavřeném prostoru bez vnějších vlivů, což by popíralo výhody cestování do jiného času. Osoba by nemohla vstoupit do jiného času, musela by zůstat v uzavřeném systému.
Přesto se vědci shodují, že tento objev má jeden přínos, a to v oblasti kvantových počítačů. Umožnil by totiž manipulovat se stavy qubitů v čase. Qubity jsou nejmenší výpočetní a informační jednotkou kvantového počítače.
Na rozdíl od běžných bitů mohou nabývat několika stavů současně. Prostřednictvím „cestování v čase“ by pak bylo možné napravit všechny vzniklé chyby.
Zdroj: chip.de