Vlna tepla se nepřehnala pouze Evropou a Spojenými státy americkými. Trpí celý svět a to dokonce i na místech, kde bychom to možná nečekali. Rozpuštěné Grónsko bylo prvním letošním varováním, ale příroda má stále zvednutý prst. Jak píše portál Unilad, na Aljašce totiž roztál všechen led. (Foto: PA)
Průměrná teplota na Aljašce byla v červenci 14,5 °C, což je jen o něco více než v červenci 2004, který byl předešlým nejteplejším měsícem.
Stále vyšší teploty zvyšují i riziko požárů, jaké můžeme v současnosti pozorovat na Sibiři. Podle National Weather Service se přitom nikde v okolí 240 kilometrů nenachází žádný mořský led.
Podle vědců je taková situace neslýchaná. Berignovo moře, které rozděluje Aljašku a Rusko je totiž zcela bez ledu. Červenec 2019 byl přitom již dvanáctý měsíc v pořadí, během kterého byly teploty vyšší než je průměr každý den.
#Alaska’s avg temperature for #July 2019 (58.1°F) was 5.4 degrees above avg and 0.8 degree more than record set in July 2004: @NOAANCEIclimate https://t.co/3pfWB8hVKT #StateOfClimate pic.twitter.com/qBdWFYywYY
— NOAA (@NOAA) August 7, 2019
Mezi deseti nejteplejších měsíců na Aljašce se až sedm z nich objevilo mezi rokem 2004 a současností. Podle vědců se daleký sever naší planety otepluje až dvakrát rychleji než zbytek planety. Toto však neznamená, že čím jsme dál víc "jsme v suchu".
Just in: #July 2019 was the hottest month on record for #Alaska -- and landed in top 1/3 of warmest Julys for contiguous U.S., per @NOAANCEIclimate https://t.co/3pfWB8hVKT #StateOfClimate pic.twitter.com/xXp3UIB8ui
— NOAA (@NOAA) August 7, 2019