Vědci z Amsterodamské univerzity (Nizozemsko) objevili unikátní neutronovou hvězdu, z níž tryskají astrofyzické proudy plazmatu nehledě na to, že má dost silné magnetické pole, zatímco podle moderních teoretických modelů mohou výtrysky vznikat u hvězd se slabším magnetickým polem. Píše o tom Science Alert.
Neutronová hvězda je součástí dvojitého systému Swift J0243.6+6124, vzdáleného od Země 24 tisíc světelných let.
Látka z větší hvězdy, která se nachází vedle kompaktního objektu, přetéká na tento objekt a vytváří akreční disk.
Z pólů neutronové hvězdy tryskají proudy ionizovaných částic, které dosahují rychlosti blízké rychlosti světla, píše Science Alert.
Výtrysky byly objeveny u mnoha objektů pohlcujících látky svého společníka, včetně černých děr, bílých trpaslíků a dalších neutronových hvězd.
Zároveň však nebyly pozorovány u hvězd se silným magnetickým polem a předpokládalo se, že toto pole brání vzniku tryskajících proudů.
Vědci registrovali záření od Swift J0243.6+6124 potvrzující existenci výtrysků, které jsou přibližně stokrát slabší než jejich známé analogie. Magnetické pole neutronové hvězdy je však 10trilionkrát silnější než magnetické pole Slunce.
To vyvrací hypotézu o magnetickém potlačování astrofyzických výtrysků, podle níž silné pole odtlačuje disk. Ten se musí nacházet dostatečně blízko u neutronové hvězdy, aby mohlo dojít k výtrysku.
Vědci předpokládají, že v případě Swift J0243.6+6124 výtrysky vznikají následkem velkého množství rotační energie disku, ale tento předpoklad je třeba prověřit.
Zdroj: sciencealert.com