Sluneční bouře podle NASA míří přímo k Zemi a „přímo ji zasáhne“, což vyvolává obavy z výpadků proudu v důsledku „rychlého a silného“ dopadu. (Foto: Shutterstock)
Rychlý sluneční vítr vyrazil ze Slunce 29. ledna spolu s výronem koronální hmoty (CME). To znamená, že sluneční bouře by měla Zemi zasáhnout do 2. února. CME je rozsáhlý výron plazmatu a magnetického pole, který exploduje ze sluneční koróny (její vnější vrstvy).
Obsahuje miliardy tun rychle se pohybujících slunečních částic a také magnetické pole, které je váže.
Dr. Tamitha Skovová, která se zabývá vesmírným počasím, napsala na Twitteru:
„Přímý zásah! Předpovědi NASA, NOAA a MetOffice se shodují, že #solární bouře, která byla spuštěna 29. ledna, zasáhne Zemi začátkem 2. února!“
Později dodala:
„Dřívější příspěvek ukazoval předpověď NOAA/SWPC. Tento ukazuje předpověď NASA, podle které by #solární bouře mohla udeřit již 1. února v 18:00 GMT.
„Poslední příspěvek ukazuje předpověď Met Office. Tento model ukazuje, že #solární bouře udeří 2. února v 05:00 GMT.
„Takže máme rozsah od 18:00 GMT 1. února do 05:00 GMT 2. února. Pokud #solární bouře udeří dříve, bude rychlejší a silnější; pokud udeří později, bude pomalejší a slabší!“.
Když sluneční bouře dorazí do zemské atmosféry, může způsobit určité problémy.
Americké středisko pro kosmické počasí (SWPC) řadí sluneční bouře na stupnici od „G1 Minor“, tedy nejméně intenzivní, až po „G5 Extreme“.
Ale i ty nejslabší bouře ohrožují „výkyvy v elektrické síti“ a mají „menší dopad na provoz družic“.
Když se CME srazí se zemskou magnetosférou, „všechno to dodatečné záření může poškodit družice, které používáme pro komunikaci a navigaci, může narušit energetické sítě, které nám dodávají elektřinu“.
Meteorologický úřad uvedl, že se očekává, že příchozí bouře bude mít sílu kolem G1 nebo G2, ale varoval, že „existuje také malá pravděpodobnost silných bouří G3“.
Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) předpovídá, že bouře bude mít při svém úderu 2. února sílu kolem G2.
A varuje, že „je možný zvýšený odpor satelitů na nízké oběžné dráze Země“.
Při slunečních bouřích byly opakovaně pozorovány velkolepé polární záře osvětlující oblohu.
Meteorologický úřad oznámil, že viditelná polární záře by mohla být pozorována v severním Walesu a severním Norfolku a v podobných zeměpisných šířkách.
Zdroj: express.co.uk