Podle nové zprávy americké Geological Survey (USGS) se pod Yellowstonským národním parkem opět ozývá dunění Země – v červenci 2021 bylo v regionu zaznamenáno více než 1000 zemětřesení. (Foto: Flickr)
Jedná se o největší seismickou aktivitu, kterou park zaznamenal za jediný měsíc od června 2017, kdy oblastí otřásl roj o síle více než 1 100 otřesů.
Naštěstí se jednalo o slabá zemětřesení, pouze čtyři otřesy měly magnitudo 3 (dostatečně silné na to, aby byly cítit, ale pravděpodobně nezpůsobí žádné škody) – a žádný z otřesů nesignalizuje, že by supervulkán pod parkem mohl vybuchnout, uvedli seismologové parku.
„Tato úroveň seismicity je sice nadprůměrná, ale není bezprecedentní a neodráží magmatickou aktivitu,“ uvádí se ve zprávě USGS. „Pokud by příčinou zemětřesení byla magmatická aktivita, očekávali bychom jiné indikátory, jako jsou změny ve stylu deformace nebo tepelné/plynné emise, ale žádné takové změny nebyly zjištěny.“
V průběhu července 2021 zaznamenaly seismografické stanice Univerzity v Utahu, které jsou zodpovědné za monitorování a analýzu zemětřesení v oblasti Yellowstonského parku, v této oblasti celkem 1008 zemětřesení. Tato zemětřesení přišla v sérii sedmi rojů, přičemž k nejenergetičtější události došlo 16. července.
Podle USGS toho dne otřáslo zemí hluboko pod Yellowstonským jezerem nejméně 764 otřesů, včetně zemětřesení o síle 3,6 stupně – jediného největšího v tomto měsíci.
Zbývajících šest rojů v tomto měsíci bylo menších, každý z nich zahrnoval 12 až 40 zemětřesení s magnitudem nižším než 3, uvádí zpráva.
USGS dodala, že tato zemětřesení nejsou důvodem k obavám a že jsou pravděpodobně důsledkem pohybu na již existujících zlomech pod parkem. Pohyby na zlomech mohou být stimulovány táním sněhu, což zvyšuje množství podzemní vody prosakující pod parkem a zvyšuje úroveň tlaku v podzemí, uvedli vědci.
Zdroj: usgs.gov