Již dříve se objevily informace o tom, že na dvou ropných rafinériích v Saúdské Arábii došlo kvůli útokům bezpilotních letadel v noci na sobotu 14. září k požárům. Spojené státy nyní zvažují útok na íránská ropná zařízení. (Foto: Flickr)
Americký senátor Lindsey Graham prohlásil, že je načase, aby americké úřady začaly zvažovat možnost útoků na íránská ropná zařízení, pokud by Teherán „pokračoval ve svých provokacích“.
„Je na čase, aby USA navrhly možnost útoku na íránské rafinerie, pokud budou pokračovat ve svých provokacích nebo se jaderně obohacovat. Írán s tímto svým špatným chováním nepřestane, dokud nebudou důsledky realističtější, jako je například útok na jejich rafinerie, který bude silnou ránou pro jejich režim,“ zveřejnil Graham na Twitteru.
Již dříve ministr zahraničí USA Mike Pompeo obvinil z útoků dronů na ropné rafinerie v Saúdské Arábii Írán. Zároveň přislíbil, že za to Teherán ponese zodpovědnost a že budou vyděleny rezervy na stabilizaci globálního trhu s ropou.
„Írán zahájil nevídaný útok na světové dodávky energie. Neexistují žádné důkazy o tom, že by útoky byly provedeny z Jemenu,“ napsal na Twitteru Pompeo.
Zároveň na sociální síti vyzval mezinárodní společnost k tomu, aby „veřejně a jednoznačně odsoudila dané útoky“.
„Spojené státy budou spolupracovat s partnery a spojenci, aby zajistily, že trhy s energií budou dobře zásobeny a že Írán ponese zodpovědnost za svou agresi,“ dodal ministr.
Brzy ráno, v sobotu 14. září, došlo k výbuchu v zařízeních jedné z největších ropných společností na světě. Po výbuchu následovaly požáry. Saúdská Arábie za příčinu výbuchu označila útok dronů.
Dané požáry vznikly ve dvou ropných zařízeních, šlo o Abkajk na východě země a Churajs, východně od hlavního města Rijád, které vlastní státní ropná a plynárenská společnost Saudi Aramco. Samotná společnost označuje svou rafinérii za největší na světě. Továrna může zpracovat až 7 milionů barelů denně.
K útoku se přihlásili Hútíové, jemenská povstalecká skupina, které dle některých zdrojů podporují íránské úřady. Daná skupina uvedla, že jejich bojovníci zaútočili na rafinerie pomocí deseti bezpilotních letounů.
Média následně informovala o tom, že by se produkce v podnicích, v důsledku těchto útoků, mohla snížit až o pět milionů barelů denně, což je téměř polovina produkce ropy v Saúdské Arábii. Země poté potvrdila pokles produkce ropy o 5,7 milionu barelů denně.
Zdroj: thehill.com