Americká vláda projednává nové strategie „zadržování“ Ruska a Číny, z nichž jedna předpokládá útok na Krym a druhá na ruský Dálný východ, píše Foreign Policy. (Foto: AF.mil)
Autoři článku píšou, že se dnes USA snaží připravit na „dobu velmocenského soupeření“.
Kvůli tomu prosazují některé „vlivné hlasy“ v americké vládě „strategii horizontální eskalace a způsobení škod“, informuje Foreign Policy.
Podstata spočívá v tom, že Američané mohou použít svého „téměř neomezeného přístupu“ k jakémukoli místu na světě, aby tam způsobily vážné škody Číně a Rusku.
Jde zejména o to, že v případě dobytí Ruskem Pobaltí mohou USA zaútočit na ruskou armádu na Krymu nebo v Sýrii.
Tato teorie se zakládá na tom, že hrozba likvidace a uchvácení vzdálených sil a prostředků může donutit nepřítele, aby se vzdal svých původních cílů, uvádí se v článku.
K agresivnějším variantám patří útok kvůli ochraně amerických spojenců proti Číně nebo Rusku podél jejich „zranitelné periférie“, zejména na Dálný východ nebo na západní oblasti Číny.
Anebo to může být dobytí takzvaných strategických těžišť, například aparátu státního řízení nebo významných ekonomických objektů, píše Foreign Policy.
Tato koncepce má ale málo šancí na úspěch a její uplatnění může mít katastrofální následky, píše autor, poněvadž Rusko a Čína mají spoustu možností pro odvetnou eskalaci, včetně s použitím jaderných zbraní.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dříve vyzval spojence k dalšímu zvýšení výdajů na obranu, aby aliance byla „připravena na budoucnost“.
Ruské ministerstvo zahraničí zase vyslovilo znepokojení v souvislosti s perspektivou nových závodů ve zbrojení kvůli stálému růstu obranných výdajů zemí NATO.
Ministerstvo poznamenalo, že v roce 2019 mají tyto celkové výdaje překročit jeden bilion dolarů, což činí více než polovinu celkových světových výdajů na tyto účely a víc než dvacetkrát převyšuje obranný rozpočet RF.
Zdroj: foreignpolicy.com