Američtí senátoři začali připravovat návrh zákona, který bude regulovat prodej moderních zbraní různým zemím, a to včetně stíhacího letounu páté generace F-35 Lightning. (Foto: Needpix)
Jak uvedl portál Breaking Defense, trvají především demokratičtí senátoři na tom, aby byla do zákona zahrnuta klauzule o zákazu prodeje stíhacích letounů státům, které koupily zahraniční zbraně, které představují potenciální hrozbu pro F-35, například ruské protiletadlové raketové systémy S-400.
Americký politik Eliot Engel kromě toho navrhl i zavedení zvláštních podmínek prodeje zbraní zemím Blízkého Východu. Pokud by si chtěly koupit F-35, tak podle jeho názoru budou muset informovat Washington, jaké mají plány se stíhacími letouny.
Dne 16. října Turecko poprvé vyzkoušelo na cvičeních S-400 Triumf, které koupilo od Ruska. Vypuštěny byly celkem tři rakety, které úspěšně zasály určené cíle. A to opět vyvolalo obavy u Spojených států. Washington totiž opakovaně kritizoval Ankaru a pohrozil jí sankcemi za pořízení ruských komplexů.
Reakce Ruska
Tento návrh zákona neušel pozornosti ani v Rusku. Člen Výboru pro mezinárodní záležitosti Státní dumy Sergej Železnjak uvedl, že návrh hovoří o neschopnosti Spojených států adekvátně konkurovat ruským výrobcům. Washington je vždy podrážděn nějakým úspěchem Ruska ve výrobě moderních druhů zbraní a tím, že je o ně vysoká poptávka.
„Iniciativa amerických senátorů, která je zaměřená na bránění zemím v nákupu zbraní, mezi něž patří i ruské S-400, hovoří o nemožnosti amerických oponentů adekvátně konkurovat ruským výrobcům. USA se snaží ovládat trh se zbraněmi a vnucovat své vojensko-průmyslové výrobky dalším zemím.“
Podle politika se stal neúspěšný pokus Washingtonu zabránit Turecku pořídit si ruské S-400 zjevným impulsem pro takové legislativní kroky.
Železnjak poznamenal, že USA „již dlouho oceňují účinnost ruských protiletadlových raketových systémů S-400“: ruské systémy protivzdušné obrany jsou objektivně lepší než jejich americké a evropské obdoby, o čemž několikrát hovořili zahraniční experti.
„Zároveň je nutné připomenout, že S-400 patří k systému protivzdušné obrany a je zaměřen na ochranu suverenity a integrity státu. V naší zemi se rozmísťují raketové komplexy s cílem zvýšení obranné schopnosti v reakci na zvýšenou agresivní aktivitu zemí NATO poblíž hranic Ruské federace,“ dodal.
„Američtí vojáci a jejich partneři v NATO úmyslně provokují jiné země agresivní rétorikou a snaží se co nejvíce rozšířit svou přítomnost a tlačit svět k novým závodům ve zbrojení v naději, že vydělají na prodeji smrtících zbraní miliardy,“ je přesvědčen.
Zdroj: breakingdefense.com