Srážka amerických vojáků se syrskými a ruskými v Sýrii je málo pravděpodobná, řekl Sputniku bývalý velitel sil speciálních operací Ústředního velení USA generálporučík ve výslužbě Michael Nagata. (Foto: Twitter)
Srážka amerických vojáků se syrskými a ruskými v Sýrii je málo pravděpodobná, řekl Sputniku bývalý velitel sil speciálních operací Ústředního velení USA generálporučík ve výslužbě Michael Nagata.
Ve středu se objevily zprávy, že konvoj amerických vojáků překročil syrsko-iráckou hranici a zastavil se v oblasti několika ropných ložisek na severovýchodě Sýrie. Podle zprávy syrské státní televize Al Ekhbariya se konvoj skládá z 22 vojenských vozidel a dvou nákladních aut, které se pohybují pod ochranou ze vzduchu. Pentagon dříve informoval, že v Sýrii hodlá ponechat 500-600 vojáků.
„Jedinou variantou této eventuální srážky je, že se Syřané nebo Rusové anebo někdo jiný kromě IS (teroristická organizace zakázaná v Rusku) rozhodne zaútočit na Američany… Prohlášená mise (USA) spočívá i nadále v boji proti IS. Byl bych překvapen, kdyby tato mise spočívala v čelení někomu jinému v tomto regionu. Avšak stejně jako všude mají (pozn. vojáci USA) právo na sebeobranu v případě útoku,“ řekl Nagata.
Bývalý velitel v odpovědi na otázku nedokázal uvést konkrétní termín pobytu amerických vojáků v Sýrii. Podle jeho názoru měla fronta IS v Sýrii vážné ztráty díky spolupráci s kurdskými Syrskými demokratickými silami, avšak není zatím poražena.
„Dnes jsou tyto vztahy (s Kurdy) slabší a americká vojenská přítomnost menší. Jak dlouho potrvá boj s IS? Nyní mnohem víc času,“ řekl. Podle mínění experta sestavení nové syrské vlády sotva samo o sobě ovlivní boj s IS.
„Každá nová vláda v Sýrii bude mít před sebou hrozbu IS, protože tato fronta má velký počet příslušníků na území této země. Bude-li tato vláda pokládat vojenskou přítomnost USA za užitečnou, se nedá říct, dokud se nedozvíme, z koho bude sestavena,“ domnívá se expert.
USA a jejich spojenci provádějí od roku 2014 vojenskou operaci v Sýrii a Iráku proti teroristické frontě IS (zakázaná v RF), přičemž v Sýrii to činí bez povolení místní vlády. USA již hlásily likvidaci „teroristického chalifátu“, avšak sdělily, že hodlají zůstat v Sýrii, aby „nepřipustily jeho obrodu“ a „chránily ropná ložiska“. Prezident USA Donald Trump přitom upřesnil, že prostředky z těžby ropy dostávají kurdské jednotky, jež jsou americkými spojenci v tomto regionu.
Na 90 % syrské těžby ropy je soustředěno na východním břehu Eufratu. Na začátku listopadu informovala agentura Anadolu, že američtí vojáci znovu hlídkují ve čtyřicetikilometrové zóně mezi okresy Rumeilan a Kachtania v blízkosti syrsko-turecké hranice. Šéf Pentagonu Mark Esper dříve učinil prohlášení, že USA budou chránit ropná ložiska v Sýrii a reagovat silou na pokusy o jejich zmocnění.
Ruští vojáci se nacházejí v Sýrii od roku 2015 na žádost vlády této země za účelem boje proti teroristickým frontám.