Nadzvukový stíhací letoun čtvrté generace dlouhého doletu MiG-31 pro jakékoliv počasí, který nyní slouží jako nosič hypersonického raketového systému Kinžal, byl v poslední dekádě existence SSSR hádankou pro západní země, píše The National Interest. (Foto: Youtube)
Důvodem je podle amerického časopisu to, že letadlo bylo určeno k ochraně dlouhých státních hranic, bylo vyráběno výlučně pro potřeby své země a nebylo vyváženo do zahraničí.
Časopis uvádí, že MiG-31 byl vytvořen na základě MiG-25, od něhož se lišil především schopností radiolokační detekce cíle ve spodní hemisféře, možností létat v malých výškách nadzvukovou rychlostí a dokonalejší výzbrojí.
Hypersonický raketový systém Kinžal
Hypersonický raketový systém Kinžal byl poprvé představen široké veřejnosti letos v srpnu na Armádních mezinárodních hrách.
Stíhací letouny MiG-31K s Kinžalem přeletěly přes polygon Dubroviči poblíž Rjazanu. Bombardovací útočilo letectvo na pomyslného protivníka leteckými bombami na baterii systémů protivzdušné obrany. V té době letadla pokryla dvě výškové stíhačky MiG-31K, které byly vyzbrojeny hypersonickým komplexem.
Minulý rok představil prezident RF Vladimir Putin během projevu před Federálním shromážděním vzorky nových ruských zbraní včetně hypersonického raketového systému Kinžal.
Raketa má rychlost až Mach 10. Umí překonat všechny existující systémy protivzdušné a protiraketové obrany. Kinžal nese jaderné a konvenční hlavice, díky kterým může letět do vzdálenosti 2000 km.
Od konce roku 2017 je v jižním vojenském obvodu deset stíhačů MiG-31K se systémem Kinžal.
Zdroj: nationalinterest.org, snews.com