Saúdská Arábie má 5. a 6. srpna hostit mírové rozhovory, na které jsou pozváni vrcholní představitelé 30 zemí, včetně Indie, Brazílie a západních států, uvedl 29. července deník Wall Street Journal s odvoláním na nejmenované diplomaty zapojené do diskuse. (Foto: Shutterstock)

Rusko se summitu nezúčastní a přítomnost Číny je podle zprávy nepravděpodobná. Očekává se účast amerického poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana, sdělila WSJ osoba obeznámená s organizací akce. Dodala, že zatím neexistuje žádné potvrzení ze strany Rady pro národní bezpečnost.

Místo toho se má rozsáhlá akce konat v přístavním městě Džidda, „aby se upevnila mezinárodní podpora pro ukrajinské mírové požadavky“, uvedl WSJ.

Zatím není jasné, které země se summitu zúčastní. Podle WSJ Saúdská Arábie a Ukrajina vybraly 30 pozvaných, mezi nimiž jsou Egypt, Mexiko, Indonésie, Chile a Zambie. Dodal, že některé země, jako například Spojené království, Jihoafrická republika, Polsko a EU, již svou účast potvrdily.

Summit se koná v době, kdy Rusko a Západ bojují o podporu rozvojových zemí, které většinou zůstaly neutrální během 16 měsíců trvající plnohodnotné války Ruska proti Ukrajině.

Ukrajina se rovněž snaží získat podporu rozvojových zemí. Prezident Volodymyr Zelenskyj se v květnu zúčastnil summitu Ligy arabských států v Saúdské Arábii a vyzval arabské vůdce, z nichž mnozí zůstávají neutrální nebo udržují úzké vztahy s Moskvou, aby podpořili jeho mírový plán na ukončení totální války s Ruskem.

Dříve v roce 2023 navštívil v únoru Kyjev saúdskoarabský ministr zahraničí princ Fajsal bin Farhán a oznámil humanitární pomoc ve výši 400 milionů dolarů.

Saúdská Arábie sehrála důležitou roli při vyjednávání o výměně vězňů s Ruskem, díky čemuž Ukrajina v září 2022 dosáhla velké výměny zahrnující téměř 300 osob – včetně velitelů, kteří byli uvězněni v obléhaném závodě Azovstal v Mariupolu.

Zdroj: kyivindependent.com