Americký prezident Joe Biden v pondělí prohlásil, že Spojené státy budou vojensky reagovat, pokud Čína zasáhne na Tchaj-wanu silou, a novinářům v Tokiu řekl: „To je závazek, který jsme přijali.“ (Foto: Flickr)
„Podívejte se, situace je taková,“ řekl Biden novinářům během společné tiskové konference s japonským premiérem Fumiem Kišidou v Tokiu.
„Souhlasíme s politikou jedné Číny. Podepsali jsme ji a všechny doprovodné dohody z ní vyplývající, ale myšlenka, že ji lze převzít silou, prostě převzít silou, (prostě) není na místě.“
Podobná prohlášení prezident učinil již v minulosti, jen Bílý dům prohlásil, že dlouhodobá politika USA vůči samosprávnému ostrovu se nezměnila. USA poskytují Tchaj-wanu obranné zbraně, ale záměrně zůstávají nejednoznačné v otázce, zda by v případě čínského útoku vojensky zasáhly.
V rámci politiky „jedné Číny“ USA uznávají postoj Číny, že Tchaj-wan je součástí Číny, ale nikdy oficiálně neuznaly nárok Pekingu na ostrov s 23 miliony obyvatel.
V prohlášení, které následovalo po Bidenových pondělních výrocích, představitel Bílého domu uvedl, že oficiální postoj USA zůstává nezměněn.
„Jak řekl prezident, naše politika se nezměnila. Zopakoval naši politiku jedné Číny a náš závazek k míru a stabilitě v Tchajwanské úžině. Rovněž zopakoval náš závazek v rámci zákona o vztazích s Tchaj-wanem poskytnout Tchaj-wanu vojenské prostředky k obraně,“ uvedl úředník.
Tchaj-wan leží necelých 110 mil (177 km) od čínského pobřeží. Již více než 70 let jsou obě strany spravovány odděleně, ale to nezabránilo čínské vládnoucí komunistické straně, aby ostrov prohlásila za svůj – přestože ho nikdy neovládala.
V posledních týdnech Peking vyslal desítky válečných letadel do tchajwanské identifikační zóny protivzdušné obrany a čínský vůdce Si Ťin-pching prohlásil, že „znovusjednocení“ Číny a Tchaj-wanu je nevyhnutelné, a zároveň odmítl vyloučit použití síly.
Biden přirovnal případnou invazi Číny na Tchaj-wan k ruské invazi na Ukrajinu na začátku letošního roku, varoval: „Rozvrátí to celý region“ a zdůraznil, že „Rusko musí za své činy zaplatit dlouhodobou cenu“.
„A důvod, proč se obtěžuji to říci, není jen o Ukrajině – pokud ve skutečnosti po tom všem, co udělal, dojde ke sblížení… mezi Ukrajinou a Ruskem a tyto sankce nebudou nadále v mnoha ohledech udržovány, jaký signál to vyšle Číně o ceně pokusu, pokusu o obsazení Tchaj-wanu silou?“ řekl.
Biden uvedl, že Čína „již nyní koketuje s nebezpečím tím, že létá tak blízko, a všemi těmi manévry, které podniká“.
„Ale Spojené státy jsou odhodlány, přijali jsme závazek, podporujeme politiku jedné Číny, podporujeme vše, co jsme udělali v minulosti, ale to neznamená, neznamená to, že Čína má schopnost, má, promiňte, jurisdikci jít dovnitř a použít sílu k převzetí Tchaj-wanu,“ dodal.
Zdroj: edition.cnn.com