V Polsku byl včera v přímém přenosu stržen obelisk s nápisem v polštině a ruštině „Věčná sláva hrdinům Sovětské armády, kteří padli za svobodu národů v roce 1945“. (Foto: Youtube)
Institut národní paměti ve Vratislavi:
Od slov k činům! Díky výzvě předsedy IPN byla zahájena další etapa dekomunizace v Polsku. Demontáž pomníku věnovaného Rudé armádě v obci Prószków (Opolské vojvodství) za účasti předsedy IPN Dr. Karola Nawrockého se uskutečnila během tiskového brífinku 23. března ve 14.30 hodin v Chrzowicích (obec Prószków, Opolské vojvodství).
„Ve veřejném prostoru svobodné Evropy není místo pro rudé hvězdy,“ řekl doktor Karol Nawrocki.
Jak uvedl Dr. Karol Nawrocki, prezident Ústavu národní paměti, za symbolem rudé hvězdy se skrývají zločiny komunistického systému ještě z meziválečného období – oběti metodické genocidy Sovětů na Kazaších, na Ukrajincích, kteří byli vyhladověni k smrti, a také na Rusech zavražděných komunisty. Rudá hvězda, stejně jako německá svastika, je zodpovědná za vypuknutí druhé světové války. Rudá hvězda je znakem katyňských zločinců a později symbolem sovětské poroby Polska a střední a východní Evropy.
„Bohužel dodnes symbol rudé hvězdy, Marx, Engels, Lenin a Stalin ovládají mozky a srdce vládců Ruské federace, kteří se barbarsky snaží zničit nezávislou Ukrajinu“ – odkázal na současné dění prezident IPN
Jak upozornil Dr. Karol Nawrocki, nevyřešení komunistických zločinů a přítomnost totalitních symbolů dodává satrapům tohoto světa odvahu. Proto je tak důležité, aby komunistické symboly zmizely z veřejného prostoru.
Sławomir Kłosowski Opolský vojvoda zdůraznil, že tyto památky falšují historickou pravdu. Neříkají pravdu o totalitě, o událostech, které se zde odehrály a po nichž Polsko skončilo v sovětském zajetí.
Starosta Prószkowa Krzysztof Cebula upozornil, že okolní města byla během tzv. osvobozování sovětskou armádou značně postižena. Ve Folvarku, Boguszycích a Zimnici jsou místa, která připomínají památku padlých sovětských vojáků, kteří přišli „osvobodit“ obyvatele Opolského Slezska.
Adam Siwek, ředitel Úřadu pro připomínku boje a mučednictví IPN: „Víme, jak vypadaly boje na oderském předmostí, jak se Rudá armáda chovala při vstupu do okolních vesnic, kolik krve civilního obyvatelstva zde bylo prolito, kolik zločinů zde bylo spácháno. Víme, že toto místo je pro místní komunitu důležité, víme, že se zde konají setkání na památku obětí, a chceme, aby toto místo zůstalo hmotným vyjádřením této památky, abychom si mohli připomínat oběti dvou nejstrašnějších totalit.
Zdroj: facebook.com