Peruánský prezident byl odstaven od moci a uvězněn několik hodin poté, co se minulý týden pokusil uzavřít kongres a převzít mimořádné pravomoci. (Foto: Twitter)

Vláda v Peru vyhlásila kvůli protestům proti sesazení bývalého prezidenta Pedra Castilla na 30 dní výjimečný stav a nasadila armádu v ulicích.

Politický chaos se přenesl do ulic a vyvolal sociální nepokoje. Do soboty nová peruánská prezidentka Dina Boluarteová sestavila umírněný kabinet, aby uklidnila obavy, ale politické a sociální nepokoje se přenesly i do nového týdne.

V jihoamerické zemi rostou obavy, že nestabilita by mohla vyvolat narušení obchodu v hlavních přístavech. Agentura Bloomberg v pondělí vydala zprávu nazvanou „Politické nepokoje v Peru ohrožují globální dodávky ovoce“.

Peruánský obchod s ovocem s USA se v posledních sedmi letech dramaticky zvýšil. Ovoce, jako jsou borůvky a hrozny z této jihoamerické země, končí na pultech supermarketů v USA. Jakékoli narušení by mohlo ovlivnit ceny nebo způsobit nedostatek.

David Magana z Rabobank International však v rozhovoru pro agenturu Bloomberg hovořil o peruánském obchodu s ovocem uprostřed všeho chaosu. Řekl:

„Peruánský ovocnářský průmysl se navzdory politické nestabilitě stal exportní velmocí.“

Davy lidí zablokovaly minulý týden dálnice a narušily dopravní síť v několika metropolitních oblastech. Eskalace politických a sociálních nepokojů nabrala na obrátkách, když protivládní demonstranti v pondělí zablokovali silnice a vtrhli na mezinárodní letiště.

O zablokování velkých námořních přístavů nebyla zmínka, ale lze předpokládat, že některé dopravní sítě se v důsledku chaosu potýkají s úzkými místy.

Zdroj: bloomberg.com