V Brazílii vědci objevili obrovský systém termitových kolonií, který má rozlohu srovnatelnou s Velkou Británií. Informoval o tom vědecký časopis Current Biology. Je možné je vidět z vesmíru.
Tým biologů z Brazílie, Velké Británie a USA pod vedením entomologa Stephena Martina z britské univerzity v Salfordu objevil hnízda termitů na severovýchodu země, v caatinze.
Výška hnízd činí skoro dva a půl metru, 200 milionů hnízd stojí ve vzdálenosti 20 metrů jedno vedle druhého. Celková rozloha kolonií je 242,5 tisíc kilometrů čtverečních. Podle biologů je to největší systém na Zemi.
Vědci předpokládají, že hmyz druhu Syntermes dirus nežije v nadzemních hnízdech, ale v tunelech pod zemí.
Hnízda termitů v Brazílii, které je možné je vidět z vesmíru
© Foto: MARTIN ET AL. / CURRENT BIOLOGY 2018
Termité vyhazovali zbytečnou půdu na povrch a právě tak vznikly tyto podivné nadzemní kopce. Podle hodnocení vyhodili asi 10 kubických kilometrů půdy, což se dá porovnat s objemem čtyř tisíc pyramid v egyptské Gíze. Tato práce hmyzu trvala asi 3,8 tisíc let.
Martin vyzval, aby systém termitových hnízd byl uznán za div světa. Zdůraznil, že entomologům se zatím nepodařilo najít místo bydlení královny termitů. Vědci jsou ale přesvědčeni, že kolonie je obydlená.
Zdroj: eurekalert.org