Odborníci ze Správy oceánských a atmosférických výzkumů USA a Tichomořské severozápadní národní laboratoře zaregistrovali anomální růst síly atlantických uragánů, informuje zpráva na portálu EurekAlert!.
Při rychlém zvýšení intenzity cyklonu se jeho rychlost zvyšuje o 36 km za hodinu během 24 hodin. V roce 2017 se to dalo pozorovat při uragánech Harvey, Irma, José a Maria.
Vědci zanalyzovali data satelitů o síle bouřek na moři za posledních 30 let a zjistili, že průměrný nárůst rychlosti větru při uragánech je dnes o 21 km za hodinu větší než v minulosti. Každé desetiletí se zvýšila o 7 km za hodinu.
Rychlost větru ovlivňují různé faktory, včetně teploty u mořské hladiny, vlhkosti, směru a rychlosti růstu a také obsah tepla v povrchové vrstvě oceánu. Severoatlantická oscilace, jež byla poprvé objevena v roce 2001, ovlivňuje hlavně teplotu povrchu moře, činí ji nestabilní v průběhu desetiletí. Dnes se tento jev dá pozorovat v centrální a východní části Atlantiku. Vědci připouštějí, že to může být následkem globálního oteplení.