Spojené státy zveřejnily nejvyšší naměřenou teplotu v historii v Arktidě, experti naměřili 34,8 °C. Informuje o tom Gizmodo. Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru byl teplotní rekord zaznamenán 26. července švédskou meteorologickou stanicí Markusvins, která se nachází na jižním okraji polárního kruhu. (Foto: Sputnik)
Podle administrativy byl nový teplotní rekord v červenci zaznamenán rovněž na Aljašce, což vedlo k lesním požárům a hromadnému vymírání lososa. Kromě toho v důsledku oteplování led ve vodách Aljašky zmizel o 6 až 8 týdnů dříve než obvykle.
V únoru 2018 klimatolog Zack Labe z Kalifornské univerzity v Irvine mluvil o neobvyklém tání v Grónském moři, v jehož důsledku byla průměrná arktická teplota v té době o 20 stupňů nad normálem.
V americkém státě Aljaška letos v létě zemřelo velké množství lososů v důsledku pozorovaného tepla, uvedla CNN a citovalo ředitelku rybářské komise Yukon Stephanie Quinn-Davidsonovou.
Quinn-Davidsonová uvedla, že na konci července po zprávách místních obyvatel o vymírání lososa odešla se skupinou vědců na řeku Koyukuk na Aljašce.
Podle ní bylo během výpravy nalezeno asi 850 mrtvých lososů při tření, ale podle výpravy může být jejich počet čtyřikrát až desetkrát vyšší. Řekla, že příčinou masivního vymírání lososa byl tepelný stres způsobený teplem v regionu.
Horko v Evropě
Změna klimatu způsobila, že období abnormálního horka podobné tomu, které zažívala Francie a jiné evropské země, jsou pět a možná i stokrát pravděpodobnější než před stoletím, píše The Guardian s odvoláním na nedávný výzkum evropských vědců. Podle slov vědců vlny horka, které zachvátily Evropu v červnu, přesahují o 4 °C ukazatele z minulého století, navíc k nim dochází častěji, než předpovídají klimatické modely.
Podle údajů, které nedávno zveřejnil evropský program pozorování Země Copernicus, byl uplynulý červen ve světě nejteplejší od roku 1880. Jestliže ve světě přesahovala průměrná teplota normu minulého století o 1 °C, v Evropě byla teplota vyšší o 3 °C. V mnoha oblastech Francie, Švýcarska, Rakouska, Německa a Španělska byly překonány teplotní rekordy. Třeba 28. června byla ve francouzském Nimes zaznamenána teplota + 45, 9 °C.
Jak podotýká list, rekordní horko se stalo příčinou lesních požárů v Německu a Španělsku a velkého množství problémů v každodenním životě. Mělo také za následek velké množství předčasných úmrtí.
Zdroj: snews.com