Útočná skupina lodí amerického vojenského námořnictva v čele s atomovou letadlovou lodí Harry Truman proplula Gibraltarským průlivem a vplula do Středozemního moře ve čtvrtek 5. prosince. Svědčí o tom údaje Mezinárodního systému monitorování přesunu lodí AIS. (Foto: Flickr)
Kromě letadlové lodě je ve složení skupiny také raketový křižník a také útočná atomová ponorka s okřídlenými raketami Tomahawk a několik torpédoborců. Skupina hodlá pobýt nějaký čas ve východním Středomoří v blízkosti Sýrie, poté zamíří do oblasti Perského zálivu, kde vystřídá letadlovou loď Abraham Lincoln.
Spojené státy poslaly k břehům Íránu útočnou skupinu v čele s letadlovou lodí Abraham Lincoln. Později bylo oznámeno, že se k této skupině připojí baterie protiletadlových raketových komplexů Patriot a vojenská transportní loď USS Arlington.
USA dříve prohlásily, že zpřísní politiku vůči Teheránu kvůli údajnému porušení tzv. jaderné dohody ze strany této země. Washington od dohody odstoupil a zavedl nové sankce včetně zákazu jakéhokoli exportu ropy z Íránu. Přitom část ozbrojených sil země – Íránské revoluční gardy – byla uznána za teroristickou organizaci.
V květnu jsme informovali o varování ze strany amerického vojenského námořnictva o tom, že se vláda nemá připravovat na válku, ve které bojují s pomocí bomb a děl, ale na tu, ve které používají terabity a umělý rozum. Donald Trump je ani neposlechl a rozhodl ponechat armádě atomovou letadlovou loď USS Harry S. Truman, postavenou před 21 lety.
Toto rozhodnutí přijde americké vojenské námořnictvo během 20 let na víc než 20 miliard dolarů, větší část z nich hodlali utratit za nová bezpilotní plavidla a další pokrokové technologie.
Válečné prostředky se stále rozvíjely, ze dřeva na železo, z plachet na motor. Proto se mají, podle zástupců námořnictva, dnešní lodě stát generátory informací, na vodě, nad vodou, a pod vodou. Ale stará letadlová loď se na to nehodí.
Podle slov velitelky šesté flotily Lisy Franchettiové se v průběhu pobytu skupiny lodí ve Středomoří plánuje nacvičit „celé spektrum námořních operací".
Kromě letadlové lodi, která nese devět letek palubního letectva včetně vrtulníků, patří do složení skupiny raketový křižník Normandy a několik torpédoborců.
Několik dnů před tím připlul do Perského zálivu torpédoborec The Sullivans vojenského námořnictva USA s 56 okřídlenými raketami na palubě, a na leteckou základnu Al-Udeid v Kataru byl přemístěn strategický bombardér B-1B vojenského letectva USA se 24 okřídlenými raketami „vzduch-země" AGM-158 JASSM.
Zdroj: wavy.com