Podle toho, co bylo zveřejněno, dodaly USA Ukrajině v uplynulých měsících zatím celkem 20 vysoce mobilních dělostřeleckých raketových systémů (HIMARS). (Foto: Flickr)
V rámci Kongresem schválených zbrojních balíčků bylo dosud schváleno celkem 38 jednotek.
Na začátku tohoto týdne odhalil deník The Wall Street Journal bombu týkající se oněch 20, které již byly dodány, a na základě anonymních amerických představitelů uvedl, že systémy HIMARS byly tajně upraveny americkými techniky tak, aby se zabránilo dosahu, který by dostal ruské území na dostřel.
Podle citovaných amerických představitelů bylo rozhodnutí o úpravě HIMARS přijato s cílem „snížit riziko širší války s Moskvou“.
Bílý dům byl dlouhodobě pod tlakem jestřábů v americkém Kongresu a samozřejmě i Zelenského vlády, aby převedl rakety delšího doletu, včetně protiletadlových systémů, na obranu proti značně zesíleným ruským náletům, které v současné době drtí ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Počínaje květnem prezident Biden varoval, že „nebudeme na Ukrajinu posílat raketové systémy, které zasahují Rusko“.
Vzhledem k tomu, že USA začaly v létě povolovat systémy středního a delšího doletu, Defense News v červenci informoval, že „ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj formálně slíbil, že bude systémy HIMARS používat pouze k obranným účelům a vyhne se palbě na ruské území; to se stalo ještě předtím, než USA souhlasily s poskytnutím systémů, aby se zabránilo eskalaci konfliktu“.
A přesto byla Ukrajina tento týden nejméně třikrát svědkem úderů na letecké základny hluboko v Rusku, údajně s využitím úderů bezpilotních letounů. Z tohoto důvodu někteří zpochybnili načasování zveřejnění upravených doletů HIMARS ve WSJ. Má tento příběh sloužit jako krytí pro ukrajinské přeshraniční akce?
Přinejmenším se zdá, že zpráva WSJ s „anonymním“ zdrojem má v úmyslu distancovat Washington od nové eskalace ukrajinských sil.
Mezitím někteří členové NATO aktivně vyzývají k zahájení operací proti ruskému území. Lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkevics minulý týden prohlásil: „Měli bychom Ukrajincům umožnit použití zbraní k útoku na raketová stanoviště nebo letecká pole, odkud jsou tyto operace zahajovány.“
Je třeba připomenout, že v létě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov pohrozil, že Rusko je připraveno anektovat další ukrajinské území, pokud Kyjev dostane zbraně delšího doletu. „Čím delší dolet výzbroje budete dodávat, tím dále od našeho území posuneme linii,“ řekl v červnu.
Zdroj: wsj.com