Přísně utajované dokumenty Pentagonu, které v minulých týdnech unikly na internet, ale o jejichž pravosti začal deník The New York Times a další média informovat až v minulých dnech, obsahují některá nepříjemná odhalení. To způsobilo, že se ministerstvo spravedlnosti a představitelé amerických zpravodajských služeb začali snažit odhalit zdroj úniků. (Foto: Shutterstock)
CNN v pondělí na základě jednoho z dokumentů, který se objevil na internetu, potvrzuje, že USA špehovaly ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského – toto odhalení vyvolalo u představitelů Kyjeva „hluboké rozčarování“.
„Jeden z dokumentů odhaluje, že USA špehovaly Zelenského,“ uvádí CNN. „To není překvapivé, uvedl zdroj blízký Zelenskému, ale ukrajinští představitelé jsou z úniku hluboce frustrováni.“
Z dokumentu americké rozvědky vyplývá, že američtí představitelé se obávali možného Zelenského rozhodnutí udeřit hluboko na ruské území, což by eskalovalo válku a potenciálně přivedlo Rusko a NATO do přímých střetů:
Zpráva amerických zpravodajských služeb, jejíž zdrojem je signálová rozvědka, uvádí, že Zelenskij koncem února „navrhl udeřit na ruská místa rozmístění v ruské Rostovské oblasti“ pomocí bezpilotních letounů, protože Ukrajina nemá zbraně dlouhého doletu schopné dosáhnout tak daleko.
Další možností je, že americká zpravodajská komunita možná monitoruje úřad ukrajinského prezidenta v rámci snahy dohlížet a zodpovídat za to, jak jsou využívány desítky miliard pomoci zaslané Kyjevu.
List Washington Post podrobně uvádí, že „mnohé z dokumentů byly zřejmě připraveny v průběhu zimy pro generála Marka A. Milleyho, předsedu sboru náčelníků štábů, a další vysoké vojenské představitele, ale byly k dispozici i dalším americkým zaměstnancům a smluvním pracovníkům s potřebnými bezpečnostními prověrkami“.
Zde je dalších 14 zásadních odhalení obsažených v uniklém souboru zpravodajských dokumentů na základě různých mediálních zdrojů:
- Místa náboru CIA zaměřeného na lidské agenty, kteří mají přístup k rozhovorům světových vůdců za zavřenými dveřmi.
- Ruská skupina Wagner se pokusila získat zbraně od člena NATO: Turecko. Rovněž některé interní budoucí plány skupiny Wagner jsou americkým zpravodajským službám zřejmě známy
- Podrobnosti o citlivé satelitní technologii používané ke sledování ruských sil, konkrétně o „časosběrném videozáznamu LAPIS“ – popisovaném jako pokročilý satelitní systém, který byl až dosud přísně střeženým tajemstvím
- Hodnocení ukrajinského bojiště vypracované Pentagonem
- Deník The Guardian: „Jeden snímek naznačuje, že na Ukrajině již působí malý kontingent necelé stovky příslušníků speciálních operací z členských zemí NATO – Francie, Ameriky, Velké Británie a Lotyšska.“
- Popisy aktivit CIA, NSA, Obranné zpravodajské služby, orgánů činných v trestním řízení a Národního průzkumného úřadu (NRO) v oblasti shromažďování zpravodajských informací.
- Jeden z přehledů situace na bojišti v ukrajinském Donbasu z 23. února předpovídá „drtivou opotřebovávací kampaň“ ze strany Ruska, která „pravděpodobně směřuje k patové situaci a zmaří cíl Moskvy zmocnit se celého regionu v roce 2023“.
- WaPo: „Americká zpravodajská komunita pronikla do ruské armády a jejích velitelů tak hluboko, že může Ukrajinu předem varovat před útoky a spolehlivě odhadnout silné a slabé stránky ruských sil.“
- WaPo: „Jediná stránka v uniklém svazku odhaluje, že americká zpravodajská komunita věděla, že ruské ministerstvo obrany předalo plány na úder na pozice ukrajinských vojsk na dvou místech v určitém únorovém termínu a že ruští vojenští plánovači připravují údery na tucet energetických zařízení a stejný počet mostů na Ukrajině.“
- WaPo: Shrnutí analýzy z World Intelligence Review, denní publikace CIA pro vysoké politické činitele, uvádí, že Peking pravděpodobně považuje útoky Ukrajiny hluboko uvnitř ruského území za „příležitost, jak postavit NATO do role agresora“, a že Čína by mohla zvýšit svou podporu Rusku, pokud by měla pocit, že útoky jsou „významné“.
- Robustní ukrajinské protivzdušné obraně ze sovětské éry – která dosud minimalizovala účast ruských letadel – by mohla v příštích několika týdnech dojít munice.
- Údajná aktualizace zpravodajských informací CIA — tvrdí, že izraelský Mossad podporoval protesty proti plánu reformy Nejvyššího soudu premiéra Netanjahua.
- Jedna zpráva uvádí, že z interních diskusí vyplývá, že jihokorejští představitelé se obávají žádostí o předání dělostřeleckých granátů Spojeným státům za účelem doplnění amerických zásob, a to z obavy, že by skončily na Ukrajině.
- Jiná zpráva uvádí, že ukrajinská protivzdušná obrana je v ohrožení, pokud ji neposílí západní spojenci.
Mezitím rozšiřující se rozsah tématu mnohé přiměl k domněnce, že je za to zodpovědný americký zdroj. Je to označováno za „noční můru pro Five Eyes“ – a mohlo by to poškodit vztahy v oblasti sdílení zpravodajských informací mezi USA a jejich partnerskými zeměmi.
Narušení by se také mohlo ukázat jako nepříjemné pro Rusko, které se musí vypořádat s tvrzením, že americké zpravodajské služby hluboce pronikly do některých klíčových oblastí vlády, jako je například ministerstvo obrany.
„Pozornost se nyní soustředí na to, že jde o únik informací z USA, protože mnoho dokumentů bylo pouze v amerických rukou,“ řekl agentuře Reuters bývalý úředník Pentagonu Michael Mulroy. Zdá se, že na rozdíl od elektronického stahování má většina nebo všechny tyto úniky podobu fotografií papírových dokumentů.
Zdroj: reuters.com