Americká jednotka speciálních sil zintenzivnila své operace za polárním kruhem v Norsku a zároveň přiznala, že se snaží upoutat pozornost Ruska tím, že zde testuje nový experimentální nosič zbraní. (Foto: Youtube)
„Díky tomu je tato věc na dostřel Ruska,“ nechal se slyšet podplukovník Lawrence Melnicoff z Velitelství speciálních operací v Evropě o nové raketě dlouhého doletu, která byla testována na padáku. „Záměrně se snažíme být provokativní, aniž bychom se dopustili eskalace.“
Umělecké ztvárnění systému nasazení „Rapid Dragon“.
#BREAKING video from 352nd Special Operations Wing successful test fire of a palletized Joint Air to Surface Standoff Missile (JASSM). Successful extraction of deployment box, release of JASSM with wing extension, and motor engagement during exercise #ATREUS22 #SOFinEurope pic.twitter.com/3hLcXDJ3bl
— US Spec Ops Europe (@US_SOCEUR) November 9, 2022
„Snažíme se odradit ruskou agresi, expanzivní chování, tím, že ukážeme posílené schopnosti spojenců,“ dodal v komentáři poskytnutém vojenskému časopisu Stripes.
Experimentální zbraňový systém a program se nazývá Rapid Dragon a ve středu byl úspěšně odpálen na norské vesmírné střelnici Andoya, která je premiérovým místem testování zbraní na dalekém severu země.
Rapid Dragon je nový způsob doručování řízených střel, který začíná výsadkem střely dlouhého doletu z hřbetu letounu C-130. Řízená střela pak vystřelí během sestupu velkou bednu obsahující projektil, jak ukazuje video z úspěšného nasazení z tohoto týdne…
Podle stručného vysvětlení, jak tento neobvyklý doručovací systém funguje:
Systém Red Dragon využívá ocelovou klec a může být naložen raketami Joint Air to Surface Standoff Missiles, které mají v závislosti na variantě dolet až 1 200 mil.
„Funguje to tak, že se shazuje z nákladních letadel podobně jako těžká technika, takže je to kompletně roll-on, roll-off balík,“ řekl Melnicoff.
Po vyklopení se klec stabilizuje pod padáky. Pak se otevře závěsná brána a rakety vypadnou ven.
Podle americké armády lze touto metodou nasadit i další zbraně, jako jsou například rojové drony. Neobvyklá dodávka je částečně navržena tak, aby maskovala odpálení rakety dlouhého doletu jako typický výsadek z nákladního letadla na bojišti, a tím zaskočila nepřítele, dokud raketa není na cestě k cíli.
Melnicoff dále popsal netradiční způsob doručení: „Komplikuje to ruské rozhodování, protože víme, že se zaměřují na velmi, velmi rozsáhlá konkrétní uskupení spojenecké síly… Letecká základna Ramstein, RAF Lakenheath a podobné věci.“ Dodal: „Jsme schopni přežít. Pokud dojde k nejhoršímu a někdo tyto energetické uzly vyřadí, můžeme s našimi partnery předsunout přesnou dělostřeleckou palbu napříč aliancí.“
Zdroj: zerohedge.com