Vzhledem k tomu, že se zdá, že vedení vojenského převratu v Nigeru se nikam neposune, a prezident Mohamed Bazoum je stále zadržován navzdory výzvám Západu k jeho obnovení, začaly Spojené státy pozastavovat některé programy zahraniční pomoci. To by mohlo připravit půdu pro budoucí sankce vůči juntě.
Ministr zahraničí Antony Blinken v pátečních poznámkách uvedl: „Jak jsme dávali najevo od samého počátku této situace, poskytování americké pomoci nigerské vládě závisí na demokratickém vládnutí a dodržování ústavního pořádku.“
Dal však jasně najevo, že veškerá humanitární a potravinová pomoc bude do destabilizované země proudit bez omezení.
„Jsme i nadále odhodláni podporovat lid Nigeru, abychom mu pomohli zachovat jeho těžce vydobytou demokracii, a znovu vyzýváme k okamžitému obnovení demokraticky zvolené nigerské vlády,“ uvedl.
Den předtím prezident Biden vyzval k okamžitému propuštění Bazouma a k návratu k ústavnímu pořádku, ale Washington zatím slovo „převrat“ nepoužil.
West Africa's regional bloc says a military intervention in junta-ruled Niger is a "the last resort" as Nigeria cuts electricity supplies to intensify pressure on the country's coup leadershttps://t.co/b6eeGqCEEW pic.twitter.com/omjRvBB9XA
— AFP News Agency (@AFP) August 3, 2023
„Vyzývám k okamžitému propuštění prezidenta Bazouma a jeho rodiny a k zachování těžce vydobyté demokracie v Nigeru,“ řekl Biden. „Nigerijský lid má právo zvolit si své vůdce. Svou vůli vyjádřili ve svobodných a spravedlivých volbách – a to je třeba respektovat.“
Řekl to současně s částečnou evakuací amerického velvyslanectví v hlavním městě Niamey, které však s vysokými diplomaty stále funguje.
Mezitím regionální blok zemí přátelských Západu známý jako ECOWAS připravuje potenciální vojenský zásah, který by mohl vyvolat mnohem větší konflikt v západní Africe.
„Když v pátek skončilo zasedání v hlavním městě sousední Nigérie Abuji, dokončili šéfové obrany regionu plán na použití síly proti nigerské juntě – potřebují k tomu souhlas svých politických představitelů – pokud nebude Mohamed Bazoum znovu dosazen do funkce nigerského prezidenta,“ podrobně popsala mimořádný summit agentura Associated Press.
„Delegace Hospodářského společenství západoafrických států v Nigeru, vedená bývalou hlavou nigerijského státu generálem Abdulsalamim Abubakarem, se neúspěšně pokusila setkat s vůdcem převratu generálem Abdourahmanem Tchianim,“ bylo uvedeno.
Pokud jde o generála Tchianiho, ten varoval, že jakákoli vnější agrese proti Nigeru „se dočká okamžité odpovědi a bez varování“. Vůdci převratu rovněž vyzvali Francii a tvrdili, že představitelé Bazouma vydali právní povolení k francouzskému vojenskému zásahu za účelem obnovení ústavní vlády.
Případný zásah západoafrických zemí by se pravděpodobně odehrál podél asi 1 000 km dlouhé hranice Nigérie s Nigerem.
Zdroj: apnews.com