Spojené státy v rámci prací nad svým systémem protiraketové obrany pokračují ve výrobě raket, které jsou zakázané v rámci smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF).
Řekl to v rozhovoru pro oficiální noviny ruského ministerstva obrany Krasnaja Zvezda vedoucí Národního centra pro snižování jaderných rizik Sergej Ryžkov.
„USA v rámci práce nad určitými částmi systému protiraketové obrany používají cílové rakety napodobující široké spektrum balistických raket středního a kratšího doletu, například Hera, MRT, Beran, LV-2, Storm, Storm-2, MRBM a další. Výroba a následné odpálení s cílem letového zpracování těchto raket je zakázané smlouvou INF, protože tyto prostředky svými taktickými a technickými vlastnostmi, zejména co se týče jejich délky doletu, patří do třídy raket menšího a středního doletu," uvádějí se v novinách jeho slova.
Ryžkov také zdůraznil, že tyto rakety jsou ve skutečnosti univerzální urychlující prostředky a vybavení hlavic, které jsou na nich nainstalované, může být použito jako bojové balistické rakety.
„Vývoj a testování těchto raket vytváří precedens obejít smlouvu INF, protože jsou tyto rakety schopné dodávat zbraně takové délky doletu, kterou smlouva omezuje," řekl Ryžkov.
Smlouva o likvidaci raket středního a kratšího doletu byla podepsána v roce 1987 ve Washingtonu a má trvalý charakter. Dokument zakazuje stranám vlastnit balistické rakety s pozemní základnou a okřídlené rakety s délkou doletu od 500 do 5,5 tisíc kilometrů. USA opakovaně obviňovaly Rusko z jejího porušování. Moskva obvinění USA popírá.