Spojené státy nemají v úmyslu diskutovat s Irákem o stažení svých vojáků, prohlásilo americké ministerstvo zahraničí v reakci na požadavek premiéra Adila Abdul-Mahdiho poslat delegaci k prozkoumání této problematiky. (Foto: Flickr)
Spojené státy nemají v úmyslu diskutovat s Irákem o stažení svých vojáků, prohlásilo americké ministerstvo zahraničí v reakci na požadavek premiéra Adila Abdul-Mahdiho poslat delegaci k prozkoumání této problematiky.
„V tomto okamžiku se jakákoliv delegace, která bude vyslaná do Iráku, bude angažovat v diskusi o tom, jak obnovit naše strategické partnerství, a to nikoliv diskusí o stažení vojsk, nýbrž o tom, jak správně a vhodně nasadit naše síly na Blízkém východě,“ se píše v prohlášení.
Ministerstvo zároveň poznamenalo, že je nezbytné vést rozhovory s iráckými orgány nejen o bezpečnosti, ale i o finančním, hospodářském a diplomatickém partnerství, a zdůraznilo, že Amerika je „silou dobra na Blízkém východě“.
Abdul-Mahdi v telefonickém rozhovoru s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem uvedl, že Washington by měl vyslat představitele Iráku na vytvoření mechanismu pro stažení cizích vojáků. Zároveň poznamenal, že Bagdád chce udržet „lepší vztahy se sousedními a přátelskými zeměmi“.
Požadavky na stažení americké armády ve vládě a v parlamentu Iráku zazněly poté, co Spojené státy vykonaly operaci na území státu s cílem odstranit íránského generála Kásima Sulejmáního. Bagdád označil útok za porušení podmínek pro rozmístění amerických sil.
5. ledna hlasoval irácký parlament o stažení zahraniční armády. Druhý den vrchní velitel iráckých ozbrojených sil Abdul Kerim Khalaf uvedl, že přípravy mechanismu stažení amerických vojáků už začaly.
Americký prezident Donald Trump v reakci na to pohrozil Iráku vážnými následky. Podle něj je připraven uvalit takové sankce vůči Bagdádu, „jaké nikdy neviděli“. Kromě toho Trump dodal, že americká armáda nemá v úmyslu opustit Irák, dokud nezaplatí za americkou leteckou základnu.