Jeden z masových útoků bezpilotních letounů na ruskou leteckou základnu Hmímím v Sýrii byl řízen z amerického výzvědného letadla, prohlásil náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin.
„Tenkrát bylo zároveň vysláno 13 bezpilotních létajících strojů. <…> Letěly v jednom šiku řízené společným povelem, zatímco americké výzvědné letadlo Poseidon P-8 kroužilo 8 hodin nad Středozemním mořem, upřesnil Fomin v projevu v rámci 8. mezinárodního Xiangshangského bezpečnostního fóru v Pekingu.
Drony dokážou fungovat jak autonomně, tak s ručním řízením, koná-li se radioelektronický boj.
„Ruční řízení neprováděl nějaký rolník, ale normální Poseidon P-8 vybavený moderní technikou," zdůraznil náměstek ministra.
Podle jeho slov narazily drony na bariéru radioelektronického boje a ustoupily, aby dostaly další povely.
„Začali je řídit z kosmu a napovídat, kde jsou takzvané díry, do kterých začaly pronikat, než byly zničeny. S tím vším je třeba skoncovat," uzavřel Fomin.
Kdy došlo k tomuto útoku, nebylo upřesněno.
Reakce Moskvy
V Kremlu považují údaje o tom, že během jednoho z útoků na ruskou leteckou základnu Hmímím v Sýrii řídilo drony výzvědné letadlo USA, za znepokojivé, prohlásil to tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.
Náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin dříve oznámil, že během jednoho masového útoku dronů na ruskou leteckou základnu Hmímím v Sýrii se řízení těchto přístrojů konalo z amerického výzvědného letadla Poseidon P-8.
„Jsou to velice znepokojivé údaje, nikdo nemůže pochybovat, že naši vojáci již vše zanalyzovali a učinili závěry. Pouze vojáci mohou uvést podobné detaily," řekl Peskov novinářům.
Podle Peskova by tento problém mohl projednat Putin s Trumpem.
Teroristé v Sýrii aktivně používají bezpilotní letouny, zejména v útocích na Hmímím. Pouze v letošním srpnu sestřelily protivzdušné prostředky této základny 47 dronů.
Ruské ministerstvo obrany nejednou poznamenalo, že nehledě na jejich nevzhlednost, mají moderní technologie: systémy navigace, řízení a shazování výbušných zařízení.