Spojené státy americké do Velké Británie přesunuly dva strategické bombardéry B-2 Spirit. O přesunu letounů informovalo Evropské velení USA (EUCOM). (Foto: Wikimedia)
EUCOM ve své zprávě uvádí, že „neviditelné“ bombardéry s technologií stealth dorazily z USA do zóny odpovědnosti Evropského velení USA, aby mohly nacvičit integraci na potenciálním vojenském bojišti a také za účelem leteckých cvičeních.
Bombardéry budou umístěny na letecké základně Královského letectva Fairford na jihozápadě Anglie.
Uvádí se, že společné tréninkové lety B-2 Spirit s evropskými spojenci umožní zlepšení operativní kompatibility bombardérů a vybudování strategických vztahů, které jsou nutné na odpor proti širokému spektru globálních výzev.
Northrop B-2 Spirit
Víceúčelový strategický bombardér B-2 Spirit využívá technologii stealth, která mu pomáhá ke snadnému pronikání i nad velmi dobře střežená území. Jeho konstrukce je vyrobena převážně z uhlíkových kompozitů a je velmi náročná na údržbu.
Spirit měl nahradit bombardéry B-1 Lancer. V 80. letech jeho tajný vývoj stál 23 miliard dolarů a veřejnosti byl poprvé představen 22. listopadu 1988. První prototyp B-2 vzlétl roku 1989 a v prosinci 1993 byl vyroben první sériový stroj. Do bojové operace byl poprvé nasazen v roce 1999 v Kosovu.
První let s hypersonickou aerobalistickou raketou
Strategický bombardér B-52H Stratofortress amerického vojenského letectva nedávno uskutečnil první let s hypersonickou aerobalistickou raketou AGM-183A.
Jak bylo uvedeno, v rámci zkoušek se jednalo o prototyp ARRW, na němž nebyla bojová hlavice. Je důležité zdůraznit, že letectvo neprovádělo přímo samotné raketové starty, což však neznamená, že by první letové zkoušky byly méně významné. „Shromáždili jsme údaje o vlivu otřesů a vibrací na samotnou zbraň a vnější umístění zbraní na letadle,“ uvedly ve svém prohlášení vojenské vzdušné síly.
Podle slov Willa Ropera, náměstka ministra vojenských vzdušných sil Spojených států amerických pro zadávání zakázek, technologie a logistiku, ARRW se vyvíjejí ve velmi krátkých termínech. Americké letectvo očekává, že se podaří uvést ARRW do bojeschopného stavu v první polovině roku 2020.
Zdroj: express.co.uk