Přestože prezident Biden před několika dny v článku pro New York Times slíbil, že pod jeho dohledem Spojené státy zajistí, aby se vyhnuly dodávkám zbraní, které by mohly proniknout hluboko na ruské území, vzhledem k potenciálu širší války s Ruskem, Bílý dům nyní údajně uvažuje o převodu několika bezpilotních letounů MQ-1C Gray Eagle, které mohou být vyzbrojeny střelami Hellfire.
Agentura Reuters s odvoláním na nejmenované zdroje uvádí, že Bidenova administrativa o potenciálním prodeji „v nejbližších dnech“ informuje Kongres. Pokud k prodeji dojde, bude se jednat o největší a nejsofistikovanější bezpilotní letouny ve výzbroji Ukrajiny. Zároveň by se tím USA o něco přiblížily k dřívějšímu požadavku prezidenta Zelenského, aby USA a NATO „uzavřely oblohu“ – neboli zavedly bezletovou zónu (NFZ) – přestože Bidenovi úředníci již dříve připustili, že by to automaticky vyvolalo přímý konflikt s Ruskem.
Pentagon již dodává stovky bezpilotních letounů Switchblade společnosti AeroVironment, což je malá, levná bezpilotní munice neboli „sebevražedný“ dron. Ukrajina již také dlouhodobě nasazuje v Turecku vyrobený Bayraktar, nicméně Gray Eagle od General Atomics je mnohem rychlejší a dokáže nést těžší munici.
Podle stručné srovnávací analýzy v časopise Forbes,
Gray Eagle nese až čtyři zhruba stokilové rakety Hellfire, zatímco Bayraktar může nést až čtyři 49kilové laserem naváděné „inteligentní mikro“ bomby.
Dále: „Model dronu Gray Eagle s dlouhým doletem je dlouhý 28 stop a může letět více než 41 hodin maximální rychlostí asi 173 mil za hodinu, zatímco Bayraktar je dlouhý 21 stop a může letět 27 hodin rychlostí až 138 mil za hodinu.“
Potenciální transfer přichází právě v době, kdy Biden schválil další vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 700 milionů dolarů. Podle agentury Reuters má transfer zahrnovat nejméně čtyři bezpilotní letouny Gray Eagle.
Drive poznamenává, že u tohoto typu prodeje pokročilých zbraňových systémů může být na cestě ještě několik překážek: „Obvykle musí zahraniční vojenský prodej, dokonce i ten, který financují Spojené státy, jak uvádí agentura Reuters, předem schválit ministerstvo zahraničí,“ uvádí zpráva.
A Pentagonu by administrativa opět mohla nařídit, aby vyčerpal své vlastní klíčové zásoby a arzenál, aby mohl dále vyzbrojovat Ukrajince.
„Další možností je přesun přebytečných letounů MQ-1 Predator ze zásob USAF nebo CIA na Ukrajinu, a to i místo nebo jako doplněk k letounům MQ-1C,“ vysvětluje The Drive. „Zejména vývoz technologií amerických dronů je přísně regulován a není jasné, jak by tyto předpisy ovlivnily transfer MQ-1C na Ukrajinu za těchto mimořádných okolností.“
Zdroj: zerohedge.com