Plány Washingtonu připomínají Kubánskou raketovou krizi, která byla původně vyvolána umístěním amerických raket příliš blízko k hranicím SSSR – v Turecku. (Foto: Flickr)
Georgette Mosbacher, zástupkyně USA v Polsku, naznačila, že Varšava by mohla být hostitelkou pro americký jaderný arsenál, pokud tuhle roli odmítne Německo.
„Pokud Německu bude chtít snížit svůj jaderný potenciál a oslabit NATO, tak možná Polsko – které čestně plní své povinnosti (finanční – red.), které chápe rizika, jimž čelí východní křídlo NATO – by mohlo hostit tento potenciál,“ prohlásila přes Twitter.
Polská strana na návrh ještě nereagovala. Země předtím hostila americké jednotky a slíbila pracovat na základně a názvem Fort Trump, kde dokonce nabízela, že ji profinancuje. Rusko, které se vždy stavělo ostře k přítomnosti jaderných zbraní u svých hranic, se ke slovům Američanů zatím nevyjádřilo.
Návrh Georgette Mosbacher přišel poté, co americký zástupce Richard Grenell vyzval Berlín, aby si na svém území ponechal americké jaderné zbraně. Označil je přitom za nástroj „odstrašení“ proti údajné agresi Ruska a Číny a Severní Korei. Nápad na odstranění amerických zbraní z Německa kritizoval. Tato myšlenka je v současné době projednávána ze strany německých politiků. Tento případný krok označil za německou zradu svých povinností v NATO.
„Spojenci očekávají od Německa, že zůstane „silou pro mír“, jak řekl německý ministr zahraničí Maas,“ řekl Grenell.
Grenell není jediný, kdo tlačí na Německo ve věci amerických jaderných zbraní. Na Berlín vyvíjí tlak také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, hovoří přitom o údajné „ruské agresi“.
Otázku přítomnosti amerických jaderných zbraní v Německu otevřel koaliční partner kancléřky Angely Merkelové – strana SPD. Záminkou pro otevření této otázky se stalo jednání o nákupu amerických stíhaček F-18.
#US Ambassador to Poland, Georgette #Mosbacher took to Twitter to suggest that #Poland could replace #Germany as the US’- #NATO #nuclear ally. @USAmbPoland
More: https://t.co/jFJt7NTzsR pic.twitter.com/ieEIL9RDND
— Poland In (@Polandin\\\_com) May 15, 2020