Podle britského energetického gigantu Shell ve svém každoročním výhledu trhu LNG jsou Spojené státy na cestě stát se během roku 2022 největším světovým vývozcem zkapalněného zemního plynu (LNG). (Foto: Flickr)
Ukrajinská krize a závislost Evropy na Washingtonu tento vývoj podporují.
„Vývoz LNG v roce 2021 vzrostl navzdory sérii neočekávaných výpadků, které ovlivnily dostupnost LNG k dodání. USA vedly růst exportu s nárůstem o 24 milionů tun oproti předchozímu roku a očekává se, že se v roce 2022 stanou největším světovým LNG – Staňte se vývozcem,“ píše se ve zprávě Shell.
Na konci roku 2021 se USA umístily na třetím místě v celosvětovém vývozu LNG po Austrálii a Kataru.
LNG hraje zvláště důležitou roli jako záložní zdroj energie v případě výpadků proudu. Například Brazílie v loňském roce ztrojnásobila svůj dovoz LNG uprostřed dlouhotrvajících such, která vedla k poklesu výroby elektřiny z vodních elektráren.
Celkově Shell vykresluje pro LNG světlou budoucnost a uvádí, že „očekává se, že celosvětová poptávka po LNG do roku 2040 překročí 700 milionů tun ročně“ – o 90 procent více než poptávka v roce 2021. Očekává se také, že Asie bude vystupovat jako hlavní spotřebitel.
„LNG nahrazuje zdroje energie s vyššími emisemi a pomáhá řešit problémy s kvalitou ovzduší a pokročit směrem k cílům v oblasti uhlíkových emisí,“ uvedl Wael Sawan, vedoucí divize obnovitelné energie společnosti Shel.
„S tím, jak země vyvíjejí energetické systémy s nízkým obsahem uhlíku a sledují cíle s nulovými čistými emisemi, zaměření na čistší formy plynu a dekarbonizační opatření pomůže zajistit, že LNG zůstane spolehlivým a flexibilním zdrojem energie po celá desetiletí,“ dodává Wael Sawan.
Míra, do jaké je třeba LNG považovat za „čistou formu plynu“, je ale sporná.
„Plyn jako fosilní palivo, při jehož spalování se uvolňuje CO₂, není nikdy klimaticky šetrný. U LNG je proces zkapalňování, ochlazování během přepravy, samotná přeprava a zpětné zplynování v importním terminálu velmi energeticky náročné. To vše celkově vzato má tendenci být LNG pro klima škodlivější než zemní plyn, který se přepravuje potrubím,“ píše se na portálu Geo.de .
Akcionářům společností to bude jedno – těží z boomu LNG. Cena akcií lídra trhu v USA, společnosti Cheniere Energy, vzrostla za posledních šest měsíců o více než 50 procent. Akcie ruské energetické společnosti Gazprom naopak jen za posledních pět dní klesly o 20 procent.
Zdroj: pz.cz