Právě jsem se vrátil z Alexandroupoli, ze strategicky důležité návštěvy, která se zaměřila jak na výjimečné vojenské vztahy mezi USA a Řeckem, tak na strategickou investici, kterou americká vláda v Alexandroupolis provádí, prohlásil americký velvyslanec. (Foto: Youtube)
Spojené státy plánují proměnit řecký přístav Alexandroupolis na jednu z největších amerických vojenských základen v Evropě, uvádí italský Il Manifesto. Jak píše italský politolog Manlio Dinucci v článku, tak Washington doufá, že zabrání výstavbě plynovodu Turkish Stream.
Přístavní město Alexandroupolis, ležící na severovýchodě Řecka na břehu průlivu Dardanely, přes který vede cesta od Černého moře k Středozemnímu moři, je jednou z nejdůležitějších obchodních cest, a zejména pro Rusko.
Podle odborníka, strategický význam přístavu, který nedávno navštívil americký velvyslanec v Aténách Jeffrey Payette ve společnosti řeckého ministra obrany, Nikolaose Panagiotopoulose: „Alexandroupolisský přístav je výborný díky své strategické poloze a infrastruktuře připravené k zásobování vojenských cvičení v regionu, jak bylo prokázáno během manévrů Sabre Guardian 2019. “
V rámci strategického investičního programu zahájeného Washingtonem v řadě přístavů se Alexandroupolis stane jednou z nejdůležitějších amerických vojenských základen v regionu, schopných blokovat přístup ruských lodí do Středozemního moře, tvrdí italský politolog Manlio Dinucci. Podle analytika by to bylo umožněno díky silným americkým obranným vazbám s Řeckem, které po dlouhou dobu poskytovaly americkým ozbrojeným silám přístup k jejich základnám – včetně měst Larisa, kde se nacházejí drony Reaper, a Stefanikeo, kde jsou umístěny stíhačky F-16 a vrtulníky Apache.
Pan Payette neskrývá skutečnost, že USA mají mimořádný zájem o posílení své vojenské přítomnosti v Řecku a dalších středomořských zemích, pokračuje Dinucci.
„Spoluprací s našimi demokratickými partnery v regionu se snažíme vytlačit škodlivé hráče, kteří mají zájmy, které se neshodují s našimi zájmy, včetně Ruska a Číny," cituje expert amerického diplomata. Kromě toho Payette také uvedl, že Moskva „využívá energii jako nástroj k šíření škodlivého vlivu“, a také zdůraznila význam „energetické geopolitiky“, přičemž tvrdí, že Alexandroupolis „hraje klíčovou spojovací roli pro evropskou energetickou bezpečnost a stabilitu,“ poznamenává analytik.
Chcete-li pochopit, o čem Payette mluví, stačí se podívat na mapu, poznamenává Dinucci. Region Východní Thrákie, kde se nachází Alexandroupolis, je evropskou částí Turecka a právě zde končí plynovod Turkish Stream z Ruska, který překračuje Černé moře. Jakmile se tak stane, tak bude přes Turecko tento plyn dodáván do Bulharska, Srbska a dalších evropských zemí, autor věří. Jde o ruskou reakci na úspěšné manévry Spojených států, které s aktivní podporou Evropské komise v roce 2014 zablokovaly plynovod Turkish Stream, který měl dodávat ruský plyn do Itálie a dalších zemí EU, zdůrazňuje se v článku.
Washington se nyní snaží blokovat Turkish Stream – dosažení tohoto cíle však nebude tak snadné, protože to bude vyžadovat dobré vztahy s Tureckem a nedávno se zhoršily, říká Dinucci. Z tohoto důvodu se USA rozhodly spoléhat na Řecko, kterému dodávají stále více LNG jako alternativu k ruskému plynu, zdůrazňuje politolog.
Zda to, co USA v Řecku připravují, je součást boje proti Číně a její hedvábné cestě, není známo. Člověk však by neměl být překvapen, pokud se v Egejském moři objeví „incident Alexandroupolis“ typově podle vzoru „Tonkinského incidentu“, shrnuje autor.
„Tonkinským incidentem“ je označována záminka USA k vyhlášení války Severnímu Vietnamu v srpnu roku 1964. Naprosto neuvěřitelná historka, že chatrné vietnamské čluny „bezdůvodně“ zaútočily na americký torpédoborec USS Maddox v mezinárodních vodách, kdy se prý americké síly „bránily“ a i za pomoci stíhaček rozstřílely vietnamské čluny, připomíná podobnou záminku útoku nacistického Německa proti Polsku při sehraném divadle o údajném útoku polské armády na radiostanici v Gliwicích.
Zdroj: pz.cz