Spojené státy provedly „malé“ vojenské cvičení pro případ ruského jaderného útoku na Evropu a odvetného útoku Spojených států, uvedl mluvčí Pentagonu. (Foto: Depositphotos)
Podle jeho slov „scénář cvičení zahrnoval mimořádnou situaci v Evropě, kde probíhá válka s Ruskem a Rusko se rozhodne použít omezené jaderné zbraně nízké síly proti objektu na území NATO“.
Zástupce Pentagonu dodal, že v takové situaci zasáhne ministr obrany a poté prezident, „a nakonec bude přijato rozhodnutí o tom, jak reagovat“.
Během vojenského cvičení byla simulována reakce USA, během níž Washington „odpovídá jaderným útokem proti Rusku“. Podle jeho slov během tohoto cvičení získal šéf Pentagonu Mark Esper představu o tom, jak by Spojené státy mohly reagovat v podobné situaci.
Cvičení se rovněž zúčastnili zástupci Kongresu USA, aby pochopili, jak „probíhá komunikace během jaderné krize“.
Mluvčí Pentagonu uvedl již v pátek, že USA nemají v plánu umístit v Evropě jaderné rakety s nízkým výkonem. Ujistil, že americká „reakce na porušení ze strany Ruska“ by byla nejaderná, a vysvětlil, že jde o balistické rakety takového dosahu, jak to umožňuje smlouva INF (smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu).
Na začátku února ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov uvedl, že vyzval amerického ministra zahraničí Michaela Pompea, aby přijal prohlášení o nepřípustnosti jaderné války. Dodal, že Washington slíbil brzkou odpověď, a vyjádřil naději v její pozitivitu.