Napětí ve vodách u Číny stoupá, protože USA a jejich blízký regionální spojenec Filipíny v pondělí zahájily rozsáhlé společné válečné cvičení nedaleko ostře sporných námořních oblastí. (Foto: Flickr)
Cvičení nazvané „Balikatan“ (neboli „rameno na rameno“), které čítá více než 16 000 vojáků, představuje největší cvičení, které kdy oba spojenci uskutečnili. „Opakování v roce 2024 je nejen největší, ale i nejkomplexnější,“ potvrdil Newsweek každoroční cvičení.
Společná cvičení se mimo jiné zaměří na „obsazování námořního území, infiltraci HIMARS a pobřežní obranu a námořní úderné operace“ – a budou se konat v okolí filipínských provincií Palawan a Batanes, geograficky blízko sporných oblastí Čínského moře i Tchaj-wanu.
Prohlášení americké námořní pěchoty popisuje Balikatan jako „stěžejní událost mezi USA a Filipínami, která přímo podporuje zdokonalení a pochopení našich společných závazků vyplývajících ze Smlouvy o vzájemné obraně“.
Dalo se očekávat, že Peking válečné hry odsoudil jako provokaci a mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lin Ťien varoval před umístěním a rozmístěním amerických zbraňových systémů „na prahu Číny“. Dále upozornil Filipíny, že „kupčení se Spojenými státy bude mít vážné důsledky“.
Dále uvedl, že Manilla „by měla pochopit, že přitahování zemí mimo Jihočínské moře k napínání svalů a rozdmýchávání konfrontace v regionu pouze zvýší napětí a podkope regionální stabilitu“.
V nedávné době se soupeřící hlídky čínské a filipínské pobřežní stráže přímo střetly kvůli námořnímu území a právům na rybolov. Často docházelo ke střelbě z vodních děl a nebezpečnému taranování.
Washington a Manillas jsou partnery podle smlouvy o obraně – to znamená, že pokud se filipínské síly někdy dostanou pod přímý vojenský útok, Spojené státy jsou „povinny“ zasáhnout v jejich prospěch.
Zdroj: newsweek.com