Bývalý izraelský premiér Ehud Barak na Twitteru přiznal existenci jaderného arzenálu své země a poté tweet smazal, pravděpodobně poté, co si uvědomil, že porušil dlouholetou americko-izraelskou praxi předstírat, že arzenál neexistuje. (Foto: Flickr)
Barakův úterní tweet reagoval na rostoucí obavy z rostoucí přítomnosti ultranacionalistických a ultrareligiózních frakcí v izraelské vládě. Například ministr financí Bezalel Smotrich a jeho strana Náboženský sionismus otevřeně usilují o přeměnu Izraele v teokracii.
Barak napsal:
„V rozhovorech mezi Izraelci a západními diplomatickými představiteli zaznívají hluboké obavy z možnosti, že pokud se převrat v Izraeli podaří, bude v srdci Blízkého východu nastolena mesiášská diktatura – která vlastní jaderné zbraně a fanaticky si přeje konfrontaci s islámem s centrem na Chrámové hoře.“
Whether intentional or not, Ehud Barak just committed an act of negligence of stratospheric proportions. He ought to be indicted immediately.
— Arsen Ostrovsky (@Ostrov_A) April 4, 2023
Částečně díky odhalení bývalého jaderného technika z roku 1986 je všeobecně známo, že Izrael disponuje jaderným arzenálem, který podle jednoho odhadu čítá 90 hlavic. Nikdy však nepřistoupil ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní (NPT). Spolu se Severní Koreou, Indií, Pákistánem a Jižním Súdánem je jen jednou z pěti zemí na světě, které tak neučinily.
Tato kombinace skutečností znamená, že každý dolar americké pomoci Izraeli porušuje americké zákony. Jak vysvětluje Brian McGlinchey na stránkách Stark Realities:
„Americká pomoc Izraeli [je] nezákonná podle Symingtonova dodatku z roku 1976, který zakazuje hospodářskou a vojenskou pomoc zemím, které získávají technologie na přepracování jaderných materiálů, aniž by se podrobily mezinárodním bezpečnostním opatřením a inspekcím.“
Izrael nikdy oficiálně nepřiznal svou jadernou moc a vláda Spojených států vychází vstříc izraelské politice takzvané „jaderné nejednoznačnosti“. Několikrát se však stalo, že americké dokumenty nebo úředníci tuto skutečnost přiznali, obvykle buď pod ostrým dotazem, nebo v komunikaci, o níž se domnívali, že zůstane utajena.
Například v e-mailu ministryni zahraničí Hillary Clintonové z roku 2015, který zveřejnil server WikiLeaks, jeden z asistentů ministra zahraničí uvedl: „To, čeho se izraelští vojenští představitelé skutečně obávají – ale nemohou o tom mluvit – je ztráta jaderného monopolu.“
Jen zřídkakdy konfrontuje washingtonský tiskový sbor americké představitele s jejich pokračujícím spiknutím za účelem porušení amerických zákonů, pokud jde o miliardy dolarů roční pomoci Izraeli. Novinář Sam Husseini je vítanou a opakovanou výjimkou z tohoto smutného vzorce. V únoru nás podrobil této zkoušce mluvčího ministerstva zahraničí Neda Price:
Zdroj: timesofisrael.com