Ukrajinští spojenci v šoku po oznámení mírového plánu Trumpa s Putinem

Americký prezident oznámil, že rozhovory s ruským vůdcem o ukončení války začnou „okamžitě“ poté, co jeho šéf obrany varoval, že mírové cíle na Ukrajině nebudou splněny. (Foto: Flickr)
Byl to okamžik, kterého se Evropané a Ukrajinci obávali již několik měsíců, ne-li let.
Když však konečně přišel, v zimním odpoledni, kdy Kyjev mrzl, náhlost a rozsah mírového plánu Donalda Trumpa stále zanechávaly ukrajinské spojence v šoku.
Spojené státy fakticky ukončily svou podporu Ukrajině, která se brání ruské invazi, a Trump oznámil okamžité jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ukrajinskému vůdci Volodymyru Zelenskému vzkázal, aby se vzdal naděje, že získá zpět veškeré území, kterého se Rusko zmocnilo.
Americký ministr obrany Pete Hegseth jako první prozradil americký postoj na setkání v bruselském sídle NATO.
Hegseth svým protějškům shromážděným v belgickém hlavním městě řekl, že Zelenskyj nemá šanci dosáhnout svého cíle – vykopnout ruské síly z Krymu a z východu země a vrátit Ukrajinu do jejích hranic před rokem 2014.
„Honba za tímto iluzorním cílem pouze prodlouží válku a způsobí další utrpení,“ řekl Hegseth.
Poté varoval, že Amerika ustoupí od svých závazků v oblasti evropské bezpečnosti a vzdá se historické role, kterou hrála od konce druhé světové války, a představil přísnou vizi, podle níž budou evropské vlády nést hlavní odpovědnost za svou vlastní obranu – stejně jako za obranu Ukrajiny.
Krátce poté Trump uhasil jakoukoli naději, že by se nové chladné realitě dalo vyhnout. „Právě jsem měl dlouhý a velmi produktivní telefonát s ruským prezidentem Vladimirem Putinem,“ uvedl americký prezident v příspěvku na sociálních sítích.
„Dohodli jsme se také, že naše týmy okamžitě zahájí jednání, a začneme tím, že zavoláme ukrajinskému prezidentovi Zelenskému, abychom ho o rozhovoru informovali … Miliony lidí zemřely ve válce, která by se nestala, kdybych byl prezidentem, ale stala se, takže musí skončit. Už by neměly být ztraceny žádné životy!“
Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski prohlásil, že Ukrajina potřebuje před zahájením rozhovorů s Putinem větší vojenskou podporu.
„Polsko bude neochvějně usilovat o intenzivnější vojenskou podporu Ukrajiny,“ řekl.
„Posílení schopností Ukrajiny před případnými rozhovory s Ruskem je pro náš kontinent klíčové.“
S americkým postojem nesouhlasila ani Francie, která trvala na tom, že Ukrajina by měla zůstat na cestě ke vstupu do NATO. Hegseth to již dříve fakticky vyloučil, přinejmenším jako součást bezpečnostních záruk doprovázejících mírovou dohodu.
Vyloučil také účast amerických vojáků na jakékoli mírové misi a uvedl, že NATO jako organizace by se nemělo zapojit.
Oleksandr Merežko, šéf zahraničního výboru ukrajinského parlamentu, řekl, že Hegsethova slova jsou „nelogická“.
Britští představitelé uvedli, že souhlasí s tím, že Evropa by měla udělat více. „Slyšíme vás,“ řekl britský ministr obrany John Healey v reakci na Hegsethova slova.
„Pokud jde o posílení pomoci Ukrajině, tak to děláme a dělat budeme. Pokud jde o posílení evropské bezpečnosti, tak to děláme a dělat budeme.“
Zdroj: politico.eu