Roman Červinskij, plukovník ukrajinských sil pro speciální operace, byl nedílnou součástí drzé sabotážní operace, tvrdí lidé obeznámení s plánováním. (Foto: X)
Podle úředníků na Ukrajině i jinde v Evropě a dalších osob obeznámených s podrobnostmi této tajné operace hrál v loňském roce hlavní roli při bombardování plynovodu Nord Stream vysoký ukrajinský vojenský důstojník s hlubokými vazbami na zpravodajské služby země.
Úloha tohoto důstojníka poskytuje dosud nejpřímější důkaz spojující ukrajinské vojenské a bezpečnostní vedení s kontroverzním sabotážním činem, který vyvolal několik trestních vyšetřování a který američtí a západní představitelé označili za nebezpečný útok na evropskou energetickou infrastrukturu.
Roman Červinskij, vyznamenaný 48letý plukovník, který sloužil v ukrajinských jednotkách pro speciální operace, byl podle lidí obeznámených s jeho rolí „koordinátorem“ operace Nord Stream, který řídil logistiku a podporu šestičlenného týmu, jenž si pod falešnou identitou pronajal plachetnici a pomocí hlubinného potápěčského vybavení umístil na plynovody výbušné nálože.
Dne 26. září 2022 způsobily tři výbuchy masivní úniky na plynovodech Nord Stream 1 a 2, které vedou z Ruska do Německa pod Baltským mořem. Po útoku zůstalo s blížící se zimou neporušené pouze jedno ze čtyř plynovodních spojení sítě.
Podle lidí obeznámených s jeho rolí, o níž se dříve nepsalo, nejednal Červinskij sám a operaci neplánoval. Důstojník přijímal rozkazy od vyšších ukrajinských představitelů, kteří nakonec podléhali generálu Valeriji Zalužnému, nejvyššímu ukrajinskému vojenskému důstojníkovi, uvedli lidé obeznámení s průběhem operace.
Mluvili pod podmínkou zachování anonymity, aby mohli hovořit o citlivých detailech bombardování, které napjalo diplomatické vztahy s Ukrajinou a vyvolalo námitky ze strany amerických představitelů.
Ukrajina zahájila mnoho odvážných a tajných operací proti ruským silám. Útok na Nord Stream se však zaměřil na civilní infrastrukturu vybudovanou za účelem zásobování miliónů lidí v Evropě energií.
Zatímco ruský státní plynárenský konglomerát Gazprom vlastní 51 % Nord Streamu, západní energetické společnosti, včetně těch z Německa, Francie a Nizozemska, jsou partnery a do projektu investovaly miliardy. Ukrajina si dlouho stěžovala, že Nord Stream umožní Rusku obcházet ukrajinské potrubí, čímž Kyjev přijde o obrovské příjmy z tranzitu.
Červinskij prostřednictvím svého advokáta jakoukoli roli v sabotáži plynovodů popřel. „Všechny spekulace o mém zapojení do útoku na Nord Stream jsou šířeny ruskou propagandou bez jakéhokoli opodstatnění,“ uvedl Červinskij v písemném prohlášení pro deník The Washington Post a časopis Der Spiegel, které provedly společné vyšetřování jeho role.
Zdroj: washingtonpost.com