Ukrajinský prezident v pondělí promluvil k lídrům zemí Africké unie, ohledně získání na svou stranu ohledně války na Ukrajině však nepochodil. (Foto: Shutterstock)

Afričtí představitelé, kteří jsou závislí na Moskvě a Kyjevě, pokud jde o obilí, hájí svůj neutrální postoj.

Projev byl poté, co jej Africká unie (AU) odkládala tak dlouho, jak jen to bylo možné, a snažila se ji udržet diskrétní, téměř tajnou.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil k členům kontinentální organizace za zavřenými dveřmi v pondělí 20. června prostřednictvím videokonference z Kyjeva. „Konečně,“ řekli někteří.

Úsilí, o které ukrajinské prezidentství od dubna několikrát požádalo a které AU stejně tolikrát odsunula, za uspořádáním jednoduchého videoposelství ilustruje napjaté vztahy mezi panem Zelenským a vedoucími představiteli kontinentu: Zatímco první z nich se snaží mobilizovat Afriku pro svou věc v boji proti ruskému útočníkovi, druhý se drží neutrální pozice s nejasnými parametry.

Pro pana Zelenského šlo o obhajobu jeho verze konfliktu a odpovědnosti v potravinové krizi, kterou kontinent trpí. „Afrika je rukojmím těch, kteří začali válku proti našemu státu,“ řekl s odkazem na Moskvu. „Nespravedlivou“ úroveň cen potravin „způsobenou ruskou válkou bolestně pociťují všechny kontinenty“, řekl.

Desetiminutové poselství pana Zelenského však na africké straně nevyvolalo velký zájem. „Jsou to nerealistické projekty, které zde neměly žádný větší dopad,“ řekl jeden africký diplomat, který projev vyslechl.

V přímém přenosu jej sledovaly pouze čtyři hlavy států. Ve stejnou dobu se v keňském Nairobi sešlo sedm vedoucích představitelů, aby projednali bezpečnostní otázky v oblasti Velkých jezer.

Jak odhalilo několik diplomatických zdrojů v rámci AU, snaha pana Zelenského shromáždit kontinent pro ukrajinskou věc je téměř marná. „Nevím, co přesně od nás očekává, ale naší prioritou zůstávají dodávky obilí a hnojiv,“ uvedl jeden z východoafrických diplomatů.

Během nedávné návštěvy Paříže pan Sall toto poselství zdůraznil: Sall zdůraznil: „My se opravdu nezabýváme debatou o tom, kdo má pravdu a kdo ne. Chceme jen přístup k obilí a hnojivům,“ řekl v rozhovoru pro Le Monde.

Téměř polovina afrických zemí je závislá na dovozu pšenice z Ruska a Ukrajiny. Čtrnáct z nich dokonce dostává více než polovinu své pšenice z těchto dvou zemí. Kromě toho je také nedostatek hnojiv, protože začalo období dešťů i setí.

V závěru svého projevu se vůdce pokusil zahrát na antiimperialistický postoj AU. „Rusko se snaží dobýt naši zemi, udělat z Ukrajiny ruskou kolonii,“ řekl. Bez většího úspěchu.

Senegalský prezident v pondělí na Twitteru uvítal „přátelské oslovení“ pana Zelenského a znovu potvrdil, že „Afrika je i nadále odhodlána respektovat pravidla mezinárodního práva, mírové řešení konfliktů a svobodu obchodu“.

Zdroj: lemonde.fr