Ukrajinská vojenská zpravodajská služba sdílí fotografie vrtulníku Black Hawk. Letoun americké výroby byl pomalován ukrajinskou vlajkou a zpravodajská služba naznačila, že byl použit při vojenských operacích. (Foto: Twitter / Defence intelligence of Ukraine)
Dvě fotografie, na nichž je zachycen vrtulník Black Hawk, byly v úterý zveřejněny na účtu na Twitteru a na internetových stránkách Hlavního ředitelství ukrajinské rozvědky. V tiskové zprávě, která snímky doprovázela, se uvádí, že agentura nedávno absolvovala vojenské mise.
„Vojenské zpravodajské letectvo Ukrajiny pokračuje ve své práci v první linii obrany naší země. Průzkumní piloti se právě vrátili z další bojové mise,“ uvádí se v něm a dodává, že „bojové vrtulníky výrazně zvyšují schopnosti speciálních jednotek Hlavního ředitelství rozvědky a efektivitu speciálních operací“.
— Defence intelligence of Ukraine (@DI_Ukraine) February 21, 2023
Další letoun viděný na fotografiích identifikoval Drive jako ukrajinský Mi-24 Hind.
Není jasné, jak Kyjev americký vrtulník získal a zda byl použit v bojových operacích. Oficiálně Bílý dům schválil vyslání vrtulníků Mi-17 ze sovětské éry – letounů, které dříve vlastnila afghánská vláda před svým zhroucením v roce 2021 – ačkoli se o Black Hawcích doposud nezmínil.
V červnu útočné a průzkumné křídlo zpravodajského ředitelství, známé jako „prapor Šaman“, podle londýnských Timesů tvrdilo, že provedlo operace uvnitř ruského území. List uvedl, že komando bylo do země dopraveno vrtulníkem, ale neupřesnil, o jaký typ se jednalo.
Navzdory opakovaným žádostem Kyjeva se prezident Joe Biden bránil vyslání zbraní dlouhého dosahu kvůli obavám, že by mohly být použity k útokům na ruském území.
Bílý dům však přesto schválil dodávky stále těžších zbraní, včetně pozemní bomby malého průměru (GLSDB), která může zasáhnout cíle vzdálené více než 90 kilometrů, a také desítek moderních víceúčelových raketových platforem HIMARS, baterie raket Patriot a řady dalších systémů.
Zdroj: libertarianinstitute.org