Ukrajina tvrdí, že vytvořila celý vojenský prapor z ruských občanů, kteří se vzbouřili proti Putinově vládě a chtějí bojovat ve prospěch Kyjeva. (Foto: Flickr)

Agentura Bloomberg a další agentury tento týden informovaly o vytvoření praporu „Sibiř“ (neboli Sibiř), který tvoří především Rusové, kteří opustili svou vlast a dostali se na Ukrajinu přes třetí země.

„Je zde mnoho představitelů Ruské federace, ruských menšin, kteří jsou kategoricky proti Putinovu režimu […] a ti nám v tomto boji pomáhají,“ vysvětlil tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany (RBNO) Oleksij Danilov. Tvrdil, že v budoucnu „nebude existovat jen jeden takový prapor“.

Mohu říci, že v řadách ozbrojených sil existuje. Je to něco úplně jiného, je to úplně jiná situace,“ dodal.

Nicméně i když se hovoří o celém „praporu“ – který se u většiny armád pohybuje v rozmezí od několika stovek až po zhruba 1 000 vojáků – ve skutečnosti tiskové zprávy z Ukrajiny hovoří o pouhých „desítkách“ Rusů, kteří se připojili jako první.

Působí to dojmem propagandistického tahu, jehož cílem je ponížit Moskvu tím, že vyvolá nějaké titulky na novinových titulcích, a který se snaží pokračovat v tématu „povstání“ Rusů proti vlastní vládě, podobně jako tomu bylo u Wagnerovy vzpoury i u předchozích přeshraničních nájezdů ruské neonacistické polovojenské organizace loni na jaře.

Danilov dále vyzdvihl, že mnoho Rusů je na straně Ukrajiny a že se „nejedná o ojedinělé případy“. Ale představa, že Rusové utíkají ze své vlasti na Ukrajinu, aby podstoupili extrémní riziko a přidali se na (v tuto chvíli) „poraženou“ stranu brutální bitvy s vysokým počtem obětí, se zdá být přitažená za vlasy.

Ukrajinská média naznačují možnost, že někteří z nich by mohli být špioni, kteří chtějí proniknout za ukrajinské linie, aby shromáždili zpravodajské informace. Kyjev tvrdí, že tuto možnost vzal v úvahu:

Ukrajinští představitelé uvedli, že očekávají, že se do války proti Putinovi zapojí více ruských občanů, zejména z řad menšin v zemi. Příslušníci praporu Sibiř prošli důkladnými bezpečnostními prověrkami, aby se ověřilo, že jsou příznivci Ukrajiny, poté podepsali vojenskou smlouvu a přijali armádní volací znaky, aby byla chráněna jejich totožnost, uvedli vojenští představitelé.

Všichni příslušníci šedesátičlenného praporu jsou dobrovolníci a nikdo se nerekrutuje z řad ruských válečných zajatců, upřesnil další úředník. Armáda podle něj plánuje urychlit prověrky, které mohou trvat až rok, aby povzbudila více Rusů ke vstupu do svých řad.

Zbývá dodat, že někteří nebo většina z nich mohou být ve skutečnosti spíše jen rusky mluvící proukrajinští bojovníci z Donbasu nebo třeba z Krymu. Ačkoli jistě většina obyvatel Krymu a Donbasu zůstává promoskevská, v těchto sporných regionech již dlouho existují také určité prokyjevské menšiny, případně i v diaspoře.

Zdroj: bloomberg.com