Ukrajina nyní prosazuje nový mobilizační zákon, který mnozí ukrajinští občané i někteří političtí představitelé označují za „rozdělující“. (Foto: Flickr)

Zákon vyžaduje, aby muži ve věku 18-60 let u sebe neustále nosili vojenské doklady, které mají na požádání předložit úřadům. Snižuje minimální věk pro odvod z 27 na 25 let (Ukrajina má demografický nedostatek mužů ve věku 18-25 let).

A všichni ukrajinští muži ve vojenském věku v zahraničí se musí vrátit na Ukrajinu, aby si obnovili své pasy, včetně uprchlíků vyhnaných ze svých domovů v prvních dnech války.

Odvedenci musí do 60 dnů aktualizovat svou adresu, kontaktní údaje a vojenské záznamy prostřednictvím státních institucí nebo mobilní aplikace. Jedná se o přípravu na národní odvodní databázi obsahující informace o každém muži v bojovém věku v zemi.

Očekává se, že opatření týkající se odvodů výrazně sníží počet pracovních sil na Ukrajině a donutí mnoho podniků ukončit činnost. Z odvodů nejsou vyňati pracovníci v nezbytném pracovním poměru.

Vladimir Zelenskyj podepsal dva další zákony, z nichž jeden umožňuje nasazení vězňů do frontových linií, druhý zákon pětinásobně zvyšuje pokuty pro osoby přistižené při pokusu vyhnout se odvodu.

První verze zákona umožňovaly úlevy v oblasti platů a lepší rotaci vojáků, včetně politiky, která by uvolňovala vojáky sloužící 36 měsíců a déle. Všechny demobilizační úlevy byly z konečné verze odstraněny; ukrajinské vojenské vedení argumentovalo tím, že potřebuje, aby nejzkušenější vojáci zůstali na frontě.

Kyjev nabídl vojákům peněžní bonusy na nákup bydlení a automobilů jako pobídku k zapojení do válečného úsilí, kritici však tvrdí, že ukrajinská státní pokladna ve skutečnosti nemá prostředky na splnění Zelinského slibů.

Ukrajinské ministerstvo obrany v reakci na obvinění z podkopávání morálky vojáků tvrdí, že pracuje na samostatném návrhu zákona o demobilizaci, avšak masivní nedostatek pracovních sil činí jakoukoli demobilizační akci velmi nepravděpodobnou. Frontoví vojáci si opakovaně stěžovali na nedostatečnou rotaci, přičemž někteří z nich v posledních dvou letech jen zřídkakdy dostali příležitost opustit zákopy.

Tyto branné zákony přicházejí právě v době, kdy se ruské jednotky blíží k Charkovu, druhému největšímu městu v zemi. Bombardování obrany a infrastruktury města již probíhá v rámci příprav na možnou ofenzívu.

Někteří analytici tvrdí, že Rusko nemá dostatek vojáků, aby Charkov dobylo, a že jde o odvedení pozornosti. Rusko může otevřít novou frontu u 100 km vzdálených Sum, nebo plánuje Charkov plně obklíčit, protože ví, že síla ukrajinských vojsk je minimální.

Zdroj: apnews.com