Ukrajina poprvé od začátku války oznámila, že pozastaví tok zemního plynu přes tranzitní bod, který podle ní dodává téměř třetinu paliva, jež se přes Ukrajinu dostává z Ruska do Evropy. (Foto: Flickr)
Kyjev z tohoto kroku obviňuje Moskvu a tvrdí, že přesune toky jinam.
I poté, co Rusko v únoru napadlo Ukrajinu, zůstala tato země hlavní tranzitní trasou ruského plynu do Evropy.
Ruská vojska však odebírají plyn tranzitující přes Ukrajinu a posílají ho do Ruskem podporovaných separatistických oblastí ve východní části Donbasu, řekl agentuře Reuters šéf provozovatele ukrajinské plynárenské sítě GTSOU, aniž by uvedl důkazy.
Společnost GTSOU uvedla, že ode dneška zastaví dodávky po trase přes Sochranivku.
Stalo se tak poté, co vyhlásila takzvanou vyšší moc, což je klauzule, která se uplatňuje v případě, kdy je podnik ovlivněn něčím, co je mimo jeho kontrolu.
Ruský státní energetický gigant Gazprom uvedl, že od Ukrajiny obdržel oznámení, že od středy 7:00 místního času zastaví tranzit plynu do Evropy přes propojovací trasu Sochranivka.
Gazprom, který má monopol na vývoz ruského plynu plynovodem, však tvrdí, že je „technologicky nemožné“ přesunout všechny objemy do propojovacího bodu Sudža dále na západ, jak navrhovala GTSOU.
Gazprom dodal, že plní všechny své závazky vůči odběratelům plynu v Evropě.
Spojené státy vyzvaly země, aby omezily svou závislost na ruské energii, a v odvetě za invazi na Ukrajinu zakázaly dovoz ruské ropy a dalších energetických surovin.
Úterní oznámení nemění časový plán, jehož cílem je „co nejdříve“ snížit globální závislost na ruské ropě, uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price.
Zdroj: icis.com