Ukrajina identifikovala 238 tankerů, které podle ní patří do stínové flotily lodí, jež Rusko využívá k přepravě své ropy a pohonných hmot po celém světě, a doufá, že tyto informace (které má Západ k dispozici již několik let) přimějí západní úřady, aby na přepravce uvalily sankce. (Foot: Flickr)

Ukrajina zjistila, že tato stínová flotila má celkovou nosnost přes 100 milionů tun, což je přibližně 17 % světové flotily ropných tankerů. Zahrnula do ní řadu plavidel, která byla podle ní převedena z „íránské armády duchů“ na přepravu ruské ropy.

Ředitelství vojenské rozvědky ukrajinského ministerstva obrany uvedlo, že seznam, zveřejněný na jeho internetových stránkách, podrobně popisuje armádu vybudovanou Ruskem za přibližně 10 miliard dolarů. Ta „se skládá z více než tisíce většinou zastaralých, špatně udržovaných plavidel bez řádného pojištění, s ‚nepřehlednou‘ vlastnickou a řídící strukturou, umístěných ve ‚spřátelených‘ jurisdikcích, pod ‚výhodnými‘ vlajkami,“ uvedlo.

„Pracujeme na sankcích proti ruské stínové flotile,“ řekl ukrajinský prezident Zelenskyj. „To by mělo být podpořeno na úrovni celé Evropské unie. Právě tankerová flotila poskytuje Putinovi největší část příjmů na válku proti Ukrajině.“

Problém je v tom, že to nebude podpořeno – ani teď, ani v roce 2022, kdy měla Evropa všechny možnosti trvale zablokovat vývoz ruské ropy – z prostého důvodu, že Západ má nulový zájem na skutečných sankcích, protože ty by poslaly ceny ropy prudce nahoru.

Je těžké odhadnout, zda by seznam měl nějaký vliv na západní sankční orgány, které se již zaměřily na velké množství tankerů stínové flotily s nulovým účinkem z výše uvedených důvodů. Odstupující Bidenova administrativa uvažuje o rozšíření opatření proti ruské stínové flotile a možná se zaměří i na část vývozu ropy z této země, uvedla tento týden agentura Bloomberg. Očekávejte nulový dopad na skutečný vývoz ropy.

Zdroj: war-sanctions.gur.gov.ua