Nedávno nalezený dron nedaleko Moskvy může souviset s pokusem o atentát na ruského prezidenta Vladimira Putina, uvedla média ve čtvrtek 27. dubna. (Foto: Twitter)

„17 kilogramů výbušniny mělo zabít Putina,“ hlásaly titulky ukrajinských a německých médií, které byly hojně citovány na sociálních sítích.

Po celou dobu rusko-ukrajinské války se objevují zprávy o tom, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj byl terčem pokusů o atentát ze strany ruských sil, což potvrdil tajemník ukrajinské Rady národní bezpečnosti Oleksij Danilov. Objevily se také zprávy o údajných pokusech o atentát na Putina, které však nebyly potvrzeny oficiálními místy v Moskvě a nebylo je možné nezávisle ověřit.

Na tomto kombinovaném snímku je nápis „Zóna bez dronů“ v parku Zaryadje, kousek od Kremlu v centru Moskvy 15. března 2023, a Vladimir Putin 20. dubna 2023. Na sociálních sítích kolují zprávy o neúspěšném útoku dronem, jehož cílem byl atentát na Putina.

Je na těchto nejnovějších tvrzeních něco pravdy? Newsweek Misinformation Watch se do příběhu ponořil hlouběji.

Zdá se, že široce citované tvrzení, že ukrajinský dron byl údajně vyslán, aby zlikvidoval ruského prezidenta, vychází z jediné zprávy, kterou ve středu ráno zveřejnil německý bulvární deník Bild.

Příběh s titulkem „17 kilogramů výbušniny mělo zabít Putina“ obsahuje řadu výhrad, které toto vyprávění zpochybňují.

Jako hlavní podklad pro závěr, že se ukrajinská tajná služba pokusila „zabít“ Putina, uvádějí autoři „výzkum BILD“.

„V souladu s tím vzlétl v neděli odpoledne na Ukrajině bezpilotní letoun UJ-22, který byl nainstalován na Ukrajině. Jedná se o nejmodernější ukrajinský dron středního doletu s dosahem až 800 kilometrů. Jejich cíl: nově budovaný průmyslový park u Moskvy – 500 kilometrů od Ukrajiny!“ uvádí se ve zprávě v němčině podle překladu Googlu.

Zdá se však, že samotná zpráva deníku Bild (archivovaná zde) je založena na tvrzení z jediného zdroje: příspěvku na Twitteru ukrajinského novináře a zakladatele Ukrajinského institutu budoucnosti Jurije Romaněnka, který má podle deníku Bild „úzké vazby na kyjevské zpravodajské služby“. Romaněnko sám neposkytuje žádné přesvědčivé důkazy, které by naznačovaly jeho spojení s ukrajinským bezpečnostním aparátem – nebo dokonce jeho interní znalosti.

„Minulý týden naši zpravodajští důstojníci obdrželi informace o Putinově cestě do průmyslového parku Rudněvo. V souladu s tím vzlétl náš dron kamikadze, který proletěl veškerou protivzdušnou obranou Ruské federace a zřítil se nedaleko průmyslového parku,“ píše Bild a částečně cituje Romaněnkův tweet z 24. dubna.

V příspěvku Romaněnko uvádí, že Putinovy plány navštívit průmyslový park „nepřímo potvrdil“ kremelský insider Pavel Zarubin s odvoláním na příspěvek na Telegramu z 23. dubna. Zarubinův příspěvek však pouze konstatuje, že návštěva „jednoho z moskevských průmyslových parků“ byla v Putinově plánu na tento týden, aniž by upřesnil název, místo nebo čas, kdy Putin hodlal zmíněný park navštívit.

Německá publikace připouští, že v příspěvku na Telegramu nebyl uveden přesný čas předpokládané návštěvy, ale poznamenává, že „kolemjdoucí v neděli odpoledne zveřejnili fotografie z průmyslového parku Rudněvo, na nichž byl vidět šedý trávník před hlavní budovou, který byl rovněž postříkán zelenou barvou“.

Ačkoli ruská média v minulosti informovala o tom, že místní úřady si dávají záležet na tom, aby ruská města vypadala pro prezidentské návštěvy „reprezentativně“, nelze to samo o sobě považovat za přesvědčivý důkaz, že natírání trávníku bylo provedeno v Putinův prospěch.

V článku se dále uvádí, že k havárii došlo poblíž obce Voroskogo východně od Moskvy, ale upřesňuje se, že to bylo „asi 20 kilometrů východně od průmyslového parku Rudněvo“ – což je sotva přesný zásah pro pokus o atentát.

Také oficiální prohlášení tyto zprávy polila studenou vodou: mluvčí Kremlu nejprve popřel, že by Putin měl v nadcházejícím týdnu naplánovaná nějaká významná veřejná vystoupení, a později se přímo vyjádřil ke zprávě deníku Bild a označil ji za „bulvární hoax“.

Kremelská popření se v minulosti příležitostně ukázala jako zavádějící nebo prokazatelně nepravdivá a Romaněnko zašel tak daleko, že naznačil, že Putinovy vycházky byly „zrušeny“ právě kvůli útoku dronu. Toto tvrzení je však spekulativní a nenabízí žádné důkazy na jeho podporu.

Stejně tak, i kdyby deník Bild hovořil se zdroji z ukrajinského bezpečnostního aparátu, jejich vyjádření by nemělo být bráno za bernou minci – mohlo by se jednat o součást probíhající informační války kolem konfliktu.

Například video, které nedávno sdíleli ukrajinští představitelé a proukrajinské kanály, údajně ukazovalo ukrajinský dron „letící nad Kremlem“. Ale i když mohlo jít o pouhý pokus o trolling Moskvy, klip byl zavádějícím způsobem sestříhán: staré záběry z roku 2016 byly zkresleny tak, aby vypadaly jako nové a pocházely z ukrajinského kanálu…

Zdroj: newsweek.com